Menu

Entezopatia ścięgien mięśni przyczepiających się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej, popularnie nazywana łokciem tenisisty, to schorzenie, które rocznie występuje u 1-3% populacji. Jest to najczęstszy rodzaj entezopatii (choroba przyczepów)  i najczęściej diagnozowany stan patologiczny łokcia. Przyczepy ścięgien mięśni odpowiedzialnych za prostowanie palców i nadgarstka, jak również mięśni zginających staw łokciowy i mający udział w rotacji przedramienia zmieniając swoją strukturę wywołują objawy bólowe, zlokalizowane po bocznej części stawu łokciowego. Charakterystyczny jest ból podczas ruchów łokcia, nadgarstka i palców. Ból ten nasila się podczas ruchów, ale również może mieć charakter stały, niezależny od obciążenia, czy pozycji łokcia.  Leczenie polega na odciążeniu stawu łokciowego i nadgarstka, miejscowej fizykoterapii. W zależności od stopnia nasilenia zmian oraz od rodzaju zmian przyczepów ścięgnistych, stwierdzanych w badaniu USG – pomocne może być podawanie miejscowe glikokortykoidów lub osocza bogatopłytkowego.

Lekarz  podczas konsultacji  bada schorzenie z innymi zmianami, które mogą współistnieć lub występować niezależnie, dając bardzo podobne objawy, jednak wymagające innego leczenie – jak ucisk nerwu międzykostnego w kanale mięśnia supinatora  lub przerost fałdu bocznego łokcia.

Gdy leczenie ww. metodami nie jest skuteczne, przeprowadza się zabieg operacyjny, który polega na zmniejszeniu napięcia mięśni, przyczepiających się do nadkłykcia bocznego, poprzez ich wydłużenie. Wybór metody operacyjnej jest zależne od rodzaju zmian przyczepów, jak również współistnienia innych schorzeń tej okolicy.

Zalety
  • Zabieg można przeprowadzić ambulatoryjnie lub z krótkim pobytem w szpitalu.
  • Profesjonalna opieka medyczna.
  • Wybitni, bardzo doświadczeni chirurdzy.
  • Możliwość kontaktu z lekarzem w wygodnej formie konsultacji online.
  • Dedykowany Koordynator ds. opieki nad Pacjentem Zabiegowym.
  • Indywidualne podejście do Pacjenta.
Efekty
  • Poprawa zakresu ruchu stawu i funkcji ręki.
  • Zapobieganie dalszym uszkodzeniom stawu.
  • W niektórych przypadkach możliwe jest całkowite wyleczenie choroby stawu.
Wskazania
  • Ból w obrębie łokcia.
Przeciwwskazania
W Centrum Intermed każdy Pacjent nie pozostaje bez opieki, a lekarze podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu, analizują indywidualnie stan zdrowia Pacjenta. Poniższe przeciwwskazania mają charakter ogólny i nie są dostosowane indywidualne do danego Pacjenta.
  • Ciąża i karmienie piersią.
  • W obrębie miejsca zabiegowego występuje zakażenie bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze.
  • Ogólny zły stan zdrowia.
  • Nieuregulowana cukrzyca.
  • Niewyrównane choroby przewlekłe, w tym niewyrównane ciśnienie tętnicze.
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi, skazy krwotoczne.
  • Nieleczona lub niekontrolowana nerwica.
  • Ciężkie zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne.
  • Przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych, leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych.
  • Przyjmowanie suplementów diety, które mają działanie przeciwzapalne na mniej niż dwa tygodnie przed zabiegiem.
  • Brak zgody pacjenta na zabieg.
Najczęstsze powikłania
W Centrum Intermed z największą uważnością wykonujemy zabiegi chirurgiczne. Ponieważ jednak każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, mogą pojawić się powikłania.
  • Przejściowy obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie i/lub nagromadzenie się płynu surowiczego.
  • Dolegliwości bólowe.
  • Przerost blizny-keloid, przebarwienie.
  • Zaburzenie czucia lub przeczulica.
  • Krwawienie w okresie pooperacyjnym.
  • Infekcja, stany zapalne w okresie pooperacyjnym.
  • Asymetrie.
  • Powikłania zakrzepowo-zatorowe.
  • Martwica skóry.
  • Reakcje alergiczne.
  • Inne.
dr n. med. Mariusz Bonczar
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - Chirurg ręki

Ukończył studia w roku 1988 na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu ...

Więcej
lek. Piotr Morawiecki
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - CHIRURG RĘKI

Lek. Piotr Morawiecki – specjalista II stopnia z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. ...

Więcej
dr n. med. Wojciech Satora
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - CHIRURG RĘKI

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ukończył ...

Więcej
Cena
Łokieć tenisisty Cena obejmuje wizytę kontrolną i zdjęcie szwów. Ze względu na charakter, wszystkie zabiegi operacyjne wyceniane są indywidualnie dla każdego pacjenta na wizycie kwalifikującej. od 6.000 zł
Konsultacja chirurga ręki Powiązane usługi: Konsultacje chirurgii ręki od 200 zł
Konsultacja anestezjologiczna Powiązane usługi: Konsultacje anestezjologiczne 200 zł

Główne zalecenia przed

W Centrum Intermed procedury medyczne mają na celu zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla Pacjenta, tak, aby zabieg oraz rekonwalescencja po zabiegu przeszły dla Pacjenta szybko i komfortowo.

Do zabiegu kwalifikuje lekarz specjalista chirurgii ręki. Konsultacja stacjonarna przed zabiegiem jest ważną częścią prawidłowego przebiegu zabiegu. Na wizytę lekarską, Pacjenci proszeni są o przyniesienie dokumentacji medycznej, która może okazać się pomocna w pełnej kwalifikacji do zabiegu, m. in. listę przyjmowanych leków (nazwa, dawka, pora przyjmowania), karty informacyjnie z pobytów w szpitalu, kwalifikację specjalisty w przypadku chorób przewlekłych. Dodatkowo, Pacjent powinien (ale nie musi) być zaszczepiony przeciwko WZW B.

Podczas konsultacji lekarz szczegółowo wyjaśnia całą procedurę zabiegową, zleca dodatkowe badania.

Pacjent proszony jest aby przekazać lekarzowi informację czy pali lub/i spożywa alkohol oraz czy przyjmuje/przyjmował jakieś leki niesteroidowe, leki przeciwzapalne do 2 tygodni przed zabiegiem, np. Ibuprofen, Aspiryna, Ketonal, Polopiryna i inne. Czy spożywał/spożywa zioła czy preparaty ziołowe (w szczególności z dziurawca i żeń-szenia) oraz czy przyjmował/przyjmuje tabletki, inne wyroby medyczne, które zawierają: czosnek, kurkumę, imbir, chilli.

Główne zalecenia po

Poniższe zalecenia stanowią tylko wstępna informację związaną z zabiegiem. Szczegółowe zalecenia, które są bardzo zindywidualizowane, przedstawia lekarz prowadzący po zakończeniu zabiegu oraz podczas wypisu z Centrum. Każdy Pacjent jest zobligowany do stosowania się do swoich indywidualnych zaleceń, przekazanych przez lekarza i zespół medyczny. Mogą się one różnić od zaleceń innych Pacjentów, którzy również poddali się podobnemu zabiegowi.

Postępowanie zgodnie z wytycznymi lekarza gwarantuje dobrą rekonwalescencję i powodzenie zabiegu. Również podczas wypisu, chirurg ustala z Pacjentem termin kontroli, zdjęcie szwów oraz higienę opatrunku i rany.

Po zabiegu konieczny jest okres odpoczynku, który może trwać kilka dni. Zaleca się stosowanie lodu na operowanym obszarze przez kilka dni, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Przez ten czas ważne będzie stosowanie ortezy i przepisanych leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych zgodnie z zaleceniami lekarza. Bezwzględnie Pacjent powinien unikać bardzo wysokich temperatur (np. korzystać z sauny).

Zakazuje się też wysiłku fizycznego, korzystania z basenu, opalania. Nie należy obciążać ręki, leżeć na boku ręki operowanej, wykonywać szybkich ruchów.

Prosimy natychmiast zgłosić się do Centrum Intermed lub do lekarza chirurga w przypadku uszkodzenia rany lub jakichkolwiek innych wątpliwości co do przebiegu gojenia się.

Lokalizacja

Zabierzów, ul. Krakowska 317

Bezpieczeństwo i jakość

Centrum Intermed to innowacyjne centrum medyczne, w którym poziom opieki zdrowotnej spotyka się z indywidualnym, serdecznym i empatycznym podejściem do każdego pacjenta. Bezpieczeństwo zapewnia wykwalifikowany zespół medyczny, wewnętrzne procedury oraz wysokiej klasy sale: operacyjna i zabiegowa.

Prosimy zauważyć, że dla maksymalnego bezpieczeństwa i najlepszych efektów, najważniejsza dla Pacjenta jest zawsze wizyta lekarska. Prezentowany opis ma charakter ogólny i nie jest dostosowany indywidualnie do Pacjenta. Nie stanowi również wiążącej informacji medycznej.

Jak długo będę musiał(a) zostać w klinice po operacji?

Zazwyczaj nie ma powodów do pozostawienia Państwa w klinice na noc, także wypis nastąpi tego samego dnia co zabieg.

Czy operacja jest bolesna?

Podczas operacji pacjent zostanie znieczulony. Po operacji może wystąpić pewien dyskomfort lub ból, ale leki przeciwbólowe pomagają w złagodzeniu objawów.

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej

Jeśli naprawdę chcesz zadbać w najlepszy możliwy sposób o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, nie wahaj się ani chwili dłużej - napisz, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście w naszych Centrach w Krakowie i Zabierzowie.

Kraków Zabierzów