Menu

Uszkodzenia typu SLAP to poważne schorzenie barku, które najczęściej występuje u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Termin SLAP to skrót od złożonej nazwy łacińskiej „superior labrum anterior to posterior” i odnosi się do uszkodzenia tzw. nadbrzeżka górnego, czyli przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia do panewki i górnej części obrąbka stawowego.

Objawia się to silnym bólem, szczególnie przy próbie podniesienia rąk ponad głowę, czy podczas chwytania przedmiotów w przestrzeni. Często zdarza się, że ból pojawia się również w trakcie snu na boku lub w trakcie wykonywania codziennych czynności, takich jak czesanie włosów czy przesuwanie ramienia do tyłu.

Leczenie uszkodzeń typu SLAP może wymagać interwencji chirurgicznej, w zależności od stopnia uszkodzenia i reakcji pacjenta na terapię zachowawczą, taką jak fizjoterapia i farmakoterapia. W przypadku potrzeby zabiegu, stosuje się różne metody, w tym artroskopię, która pozwala na precyzyjną diagnostykę i leczenie.

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja chirurga ręki kwalifikująca do zabiegu oraz konsultacja anestezjologiczna. Zabieg artroskopii w przypadku uszkodzeń typu SLAP obejmuje małe nacięcie w skórze, przez które wprowadza się specjalne narzędzia i kamerę. Lekarz chirurg dokonuje precyzyjnej naprawy uszkodzonego nadbrzeżka górnego, a także innych elementów anatomicznych, które są odpowiedzialne za stabilizację stawu ramiennego.

Czas rekonwalescencji po takim zabiegu zależy od indywidualnych czynników pacjenta, jednak zazwyczaj trwa kilka miesięcy. W tym czasie należy unikać aktywności, która może prowadzić do uszkodzenia stawu, a także należy regularnie uczestniczyć w terapii fizycznej, która pomoże w pełnym powrocie do sprawności.

Zalety
 • Profesjonalna opieka medyczna.
 • Chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem.
 • Indywidualne podejście do Pacjenta.
 • Dedykowany Koordynator ds. opieki nad Pacjentem Zabiegowym.
Efekty
 • Ograniczenie bólu i sztywności w barku.
 • Zwiększenie siły mięśniowej w obrębie barku.
 • Poprawa stabilności i zakresu ruchu barku.
 • Poprawa jakości snu i komfortu codziennego życia.
Wskazania
 • Uszkodzenie typu SLAP w wyniku urazu.
 • Zaburzenia funkcji barku i ręki.
 • Niedostateczna reakcja na leczenie zachowawcze.
 • Leczenie uszkodzeń barku u sportowców.
Przeciwwskazania
W Centrum Intermed każdy Pacjent nie pozostaje bez opieki, a lekarze podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu, analizują indywidualnie stan zdrowia Pacjenta. Poniższe przeciwwskazania mają charakter ogólny i nie są dostosowane indywidualne do danego Pacjenta.
 • Ciąża i karmienie piersią.
 • W obrębie miejsca zabiegowego występuje zakażenie bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze.
 • Ogólny zły stan zdrowia.
 • Nieuregulowana cukrzyca.
 • Niewyrównane choroby przewlekłe, w tym niewyrównane ciśnienie tętnicze.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi, skazy krwotoczne.
 • Nieleczona lub niekontrolowana nerwica.
 • Ciężkie zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne.
 • Przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych, leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych.
 • Przyjmowanie suplementów diety, które mają działanie przeciwzapalne na mniej niż dwa tygodnie przed zabiegiem.
 • Brak zgody Pacjenta na zabieg.
Najczęstsze powikłania
W Centrum Intermed z największą uważnością wykonujemy zabiegi chirurgiczne. Ponieważ jednak każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, mogą pojawić się powikłania.
 • Przejściowy obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie i/lub nagromadzenie się płynu surowiczego.
 • Dolegliwości bólowe.
 • Przerost blizny - keloid, przebarwienie.
 • Zaburzenia czucia lub przeczulica.
 • Krwawienia w okresie pooperacyjnym.
 • Infekcja, stany zapalne w okresie pooperacyjnym.
 • Asymetrie.
 • Powikłania zakrzepowo-zatorowe.
 • Martwica skóry.
 • Reakcje alergiczne.
 • Inne.
lek. Piotr Morawiecki
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - CHIRURG RĘKI

Lek. Piotr Morawiecki – specjalista II stopnia z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. ...

Więcej
dr n. med. Wojciech Satora
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - CHIRURG RĘKI

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ukończył ...

Więcej
Cena
Leczenie uszkodzeń typu SLAP Cena obejmuje wizytę kontrolną i zdjęcie szwów. Ze względu na charakter, wszystkie zabiegi operacyjne wyceniane są indywidualnie dla każdego pacjenta na wizycie kwalifikującej. od 12.000 zł
Hospitalizacja 800 zł
Konsultacja chirurga ręki Powiązane usługi: Konsultacje chirurgii ręki od 200 zł
Konsultacja anestezjologiczna Powiązane usługi: Konsultacje anestezjologiczne 200 zł

Główne zalecenia przed

W Centrum Intermed procedury medyczne mają na celu zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla Pacjenta, tak, aby zabieg oraz rekonwalescencja po zabiegu przeszły dla Pacjenta szybko i komfortowo.

Do zabiegu kwalifikuje lekarz specjalista chirurgii ręki. Konsultacja stacjonarna przed zabiegiem jest ważną częścią prawidłowego przebiegu zabiegu. Na wizytę lekarską, Pacjenci proszeni są o przyniesienie dokumentacji medycznej, która może okazać się pomocna w pełnej kwalifikacji do zabiegu, m. in. listę przyjmowanych leków (nazwa, dawka, pora przyjmowania), karty informacyjnie z pobytów w szpitalu, kwalifikację specjalisty w przypadku chorób przewlekłych. Dodatkowo, Pacjent powinien (ale nie musi) być zaszczepiony przeciwko WZW B.

Podczas konsultacji lekarz szczegółowo wyjaśnia całą procedurę zabiegową, zleca dodatkowe badania.

Pacjent proszony jest aby przekazać lekarzowi informację czy pali lub/i spożywa alkohol oraz czy przyjmuje/przyjmował jakieś leki niesteroidowe, leki przeciwzapalne do 2 tygodni przed zabiegiem, np. Ibuprofen, Aspiryna, Ketonal, Polopiryna i inne. Czy spożywał/spożywa zioła czy preparaty ziołowe (w szczególności z dziurawca i żeń-szenia) oraz czy przyjmował/przyjmuje tabletki, inne wyroby medyczne, które zawierają: czosnek, kurkumę, imbir, chilli.

Główne zalecenia po

Poniższe zalecenia stanowią tylko wstępna informację związaną z zabiegiem. Szczegółowe zalecenia, które są bardzo zindywidualizowane, przedstawia lekarz prowadzący po zakończeniu zabiegu oraz podczas wypisu z Centrum. Każdy Pacjent jest zobligowany do stosowania się do swoich indywidualnych zaleceń, przekazanych przez lekarza i zespół medyczny. Mogą się one różnić od zaleceń innych Pacjentów, którzy również poddali się podobnemu zabiegowi.

Postępowanie zgodnie z wytycznymi lekarza gwarantuje dobrą rekonwalescencję i powodzenie zabiegu. Również podczas wypisu, chirurg ustala z Pacjentem termin kontroli, zdjęcie szwów oraz higienę opatrunku i rany.

Po zabiegu konieczny jest okres odpoczynku, który może trwać kilka dni. Zaleca się stosowanie lodu na operowanym obszarze przez kilka dni, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Przez ten czas ważne będzie stosowanie ortezy i przepisanych leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych zgodnie z zaleceniami lekarza. Bezwzględnie Pacjent powinien unikać bardzo wysokich temperatur (np. korzystać z sauny).

Zakazuje się też wysiłku fizycznego, korzystania z basenu, opalania. Nie należy obciążać ręki, leżeć na boku ręki operowanej, wykonywać szybkich ruchów.

Prosimy natychmiast zgłosić się do Centrum Intermed lub do lekarza chirurga w przypadku uszkodzenia rany lub jakichkolwiek innych wątpliwości co do przebiegu gojenia się.

Lokalizacja

Zabierzów, ul. Krakowska 317

Bezpieczeństwo i jakość

Centrum Intermed to innowacyjne centrum medyczne, w którym poziom opieki zdrowotnej spotyka się z indywidualnym, serdecznym i empatycznym podejściem do każdego pacjenta. Bezpieczeństwo zapewnia wykwalifikowany zespół medyczny, wewnętrzne procedury oraz wysokiej klasy sale: operacyjna i zabiegowa.

Prosimy zauważyć, że dla maksymalnego bezpieczeństwa i najlepszych efektów, najważniejsza dla Pacjenta jest zawsze wizyta lekarska. Prezentowany opis ma charakter ogólny i nie jest dostosowany indywidualnie do Pacjenta. Nie stanowi również wiążącej informacji medycznej.

Jak przebiega zabieg artroskopii w przypadku uszkodzeń typu SLAP?

Zabieg artroskopii polega na wprowadzeniu przez małe nacięcie w skórze narzędzi oraz kamery, co umożliwia dokładną diagnostykę oraz naprawę uszkodzeń nadbrzeżka górnego oraz innych elementów anatomicznych, które wpływają na stabilizację stawu ramiennego.

Czy zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym?

Zabieg artroskopii w większości przypadków jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, ale w niektórych sytuacjach może być również wykorzystane znieczulenie miejscowe.

Jak długo trwa zabieg artroskopii w przypadku uszkodzeń typu SLAP?

Czas trwania zabiegu artroskopii w przypadku uszkodzeń typu SLAP może być różny w zależności od indywidualnych czynników pacjenta, ale zazwyczaj trwa około 1-2 godzin.

Czy będę musiał(a) pozostać w klinice po zabiegu artroskopii?

Zazwyczaj pacjent pozostaje w sali pooperacyjnej w klinice na jedną noc po zabiegu.

Kiedy będę musiał(a) zgłosić się na wizytę kontrolną?

Po około 10-14 dniach od zabiegu. Ważne będzie ocenienie stanu gojenia oraz zdjęcie szwów.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu artroskopii w przypadku uszkodzeń typu SLAP?

Czas rekonwalescencji po zabiegu artroskopii zależy od indywidualnych czynników pacjenta, ale zazwyczaj trwa kilka miesięcy.

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej

Jeśli naprawdę chcesz zadbać w najlepszy możliwy sposób o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, nie wahaj się ani chwili dłużej - napisz, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście w naszych Centrach w Krakowie i Zabierzowie.

Zabierzów