Menu

Łąkotka to struktura anatomiczna znajdująca się w stawie kolanowym. Uszkodzenie jej jest jednym z najczęstszych urazów, które występują u sportowców, zwłaszcza tych uprawiających sporty związane z szybkimi zmianami kierunku biegu, jak np. piłka nożna, koszykówka czy na przykład w wyniku jazdy na nartach, snowboardzie itd. Wypadki samochodowe, a także upadki z wysokości, mogą również prowadzić do uszkodzeń tej struktury.

Uszkodzenie łąkotki może prowadzić do bólu, obrzęku oraz sztywności i niestabilności w stawie kolanowym. Urazy łąkotki można podzielić na częściowe lub całkowite. W przypadku częściowego uszkodzenia często wystarcza leczenie zachowawcze, takie jak fizjoterapia i stosowanie ortezy, ale w przypadku całkowitego zerwania, konieczna może być rekonstrukcja łąkotki.

Rekonstrukcja łąkotki jest chirurgicznym zabiegiem, który ma na celu zszycie w odpowiedni sposób uszkodzonej łąkotki lub zastąpienie jej nową strukturą. Zwykle stosuje się technikę artroskopową, co oznacza, że chirurg dokonuje niewielkich nacięć w stawie kolanowym, a następnie wprowadza kamerę i narzędzia chirurgiczne przez te nacięcia. Dzięki temu zabieg jest mniej inwazyjny i wymaga krótszego czasu rekonwalescencji. W trakcie zabiegu, chirurg wykorzystuje łąkotkę od dawcy lub syntetyczny materiał w celu odbudowy struktury. Sposób przeprowadzenia rekonstrukcji zależy od między innymi stopnia uszkodzenia. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja ortopedyczna kwalifikująca do zabiegu oraz konsultacja anestezjologiczna.

Po zabiegu ważne jest przestrzeganie określonych zasad rekonwalescencji. Przez pierwsze 6-8 tygodni po operacji należy unikać obciążeń oraz w większości przypadków korzystać z ortezy kolana, która zapewnia dodatkowe wsparcie i stabilizację. Kluczowa w powrocie do zdrowia jest rehabilitacja, podczas której pacjent stopniowo zwiększa obciążenie kończyny, wykonując ćwiczenia w celu wzmocnienia mięśni i poprawy zakresu ruchu. Cały proces trwa zwykle od 6 do 12 miesięcy, w zależności od indywidualnego stanu pacjenta.

Rekonstrukcja łąkotki jest skuteczną metodą leczenia uszkodzeń tej struktury. Wymaga to jednak odpowiedniej diagnozy i wdrożenia indywidualnego planu rehabilitacji po operacji. Dzięki temu pacjent może powrócić do pełnej aktywności fizycznej i cieszyć się sprawnym stawem kolanowym.

Zalety
 • Skuteczność w leczeniu uszkodzeń łąkotki.
 • Mniej inwazyjny niż tradycyjne metody operacyjne.
 • Zmniejszenie ryzyka przyszłych uszkodzeń stawu kolanowego.
 • Indywidualne podejście do Pacjenta.
 • Profesjonalna opieka medyczna.
 • Chirurdzy ortopedzi z wieloletnim doświadczeniem.
 • Dedykowany Koordynator ds. opieki nad Pacjentem Zabiegowym.
Efekty
 • Poprawa stabilności stawu kolanowego.
 • Zmniejszenie bólu i obrzęku w miejscu urazu.
 • Zwiększenie zakresu ruchu w stawie kolanowym.
 • Poprawa równowagi i koordynacji ruchowej.
 • Redukcja ryzyka przyszłych uszkodzeń łąkotki.
 • Poprawa jakości życia.
Wskazania
 • Uszkodzenie całkowite łąkotki.
 • Częściowe uszkodzenie łąkotki, które nie reaguje na leczenie zachowawcze.
 • Ból i ograniczenie ruchomości stawu kolanowego.
 • Brak poprawy stanu zdrowia po dłuższym okresie leczenia zachowawczego.
 • Pacjenci aktywni fizycznie, którzy chcą powrócić do uprawiania sportu.
Przeciwwskazania
W Centrum Intermed każdy Pacjent nie pozostaje bez opieki, a lekarze podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu, analizują indywidualnie stan zdrowia Pacjenta. Poniższe przeciwwskazania mają charakter ogólny i nie są dostosowane indywidualne do danego Pacjenta.
 • Ciąża i karmienie piersią.
 • W obrębie miejsca zabiegowego występuje zakażenie bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze.
 • Ogólny zły stan zdrowia.
 • Nieuregulowana cukrzyca.
 • Niewyrównane choroby przewlekłe, w tym niewyrównane ciśnienie tętnicze.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi, skazy krwotoczne.
 • Nieleczona lub niekontrolowana nerwica.
 • Ciężkie zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne.
 • Przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych, leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych.
 • Przyjmowanie suplementów diety, które mają działanie przeciwzapalne na mniej niż dwa tygodnie przed zabiegiem.
 • Brak zgody pacjenta na zabieg.
Najczęstsze powikłania
W Centrum Intermed z największą uważnością wykonujemy zabiegi chirurgiczne. Ponieważ jednak każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, mogą pojawić się powikłania.
 • Przejściowy obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie i/lub nagromadzenie się płynu surowiczego.
 • Dolegliwości bólowe.
 • Przerost blizny - keloid, przebarwienie.
 • Zaburzenia czucia lub przeczulica.
 • Krwawienia w okresie pooperacyjnym.
 • Infekcja, stany zapalne w okresie pooperacyjnym.
 • Asymetrie.
 • Powikłania zakrzepowo-zatorowe.
 • Martwica skóry.
 • Reakcje alergiczne.
 • Inne.
dr n. med. Paweł Ślęczka
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

Ukończył Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielloński w Krakowie w 1996 ...

Więcej
lek. Marcin Kasprzyk
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

Specjalista w ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Studia medyczne ukończył na wydziale ...

Więcej
lek. Mariusz Urban
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

Lek. med. Mariusz Urban jest absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1996 ...

Więcej
dr n. med. Maciej Poznański
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalista II stopnia w zakresie ortopedii i ...

Więcej
lek. Piotr Chomicki-Bindas
Ortopeda Traumatolog

Dyplom lekarza na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie uzyskał w 2000 ...

Więcej
lek. Stanisław Kruk
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie w 1990 roku. Doświadczenie zawodowe ...

Więcej
lek. Adam Kumoń
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII

Ukończył Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2014 roku. Od lat związany ze ...

Więcej
Cena
Rekonstrukcja łąkotki od 5.000 zł Ze względu na charakter, wszystkie zabiegi operacyjne wyceniane są indywidualnie dla każdego pacjenta na wizycie kwalifikującej.
Konsultacja anestezjologa Powiązane usługi: Konsultacje anestezjologiczne 200 zł
Konsultacja chirurga ortopedy Powiązane usługi: Konsultacje ortopedyczne od 200 zł

Główne zalecenia przed

W Centrum Intermed procedury medyczne mają na celu zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla Pacjenta, tak, aby zabieg oraz rekonwalescencja po zabiegu przeszły dla Pacjenta szybko i komfortowo.
Do zabiegu kwalifikuje lekarz specjalista ortopeda. Konsultacja stacjonarna przed zabiegiem jest ważną częścią prawidłowego przebiegu zabiegu. Na wizytę lekarską, Pacjenci proszeni są o przyniesienie dokumentacji medycznej, która może okazać się pomocna w pełnej kwalifikacji do zabiegu, m. in. listę przyjmowanych leków (nazwa, dawka, pora przyjmowania), karty informacyjnie z pobytów w szpitalu, zaświadczenia lekarskie, kwalifikację specjalisty w przypadku chorób przewlekłych. Pacjent powinien posiadać certyfikat grupy krwi lub wykonać oznaczenie grupy krwi przed zabiegiem. Dodatkowo, Pacjent powinien być zaszczepiony przeciwko WZW B.

Podczas konsultacji lekarz szczegółowo wyjaśnia całą procedurę zabiegową, zleca dodatkowe badania.

Pacjent proszony jest również na 2 tygodnie przed zabiegiem o nieprzyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych do 2 tygodni przed zabiegiem, np. Ibuprofen, Aspiryna, Ketonal, Polopiryna i inne, niespożywanie bezpośrednio ziół ani preparatów ziołowych (w szczególności dziurawca i żeń-szenia) oraz czosnku, kurkumy, imbiru i chilli, nieprzyjmowanie tabletek, ani innych wyrobów medycznych, które zawierają: czosnek, kurkumę, imbir, chilli, przerwanie stosowanie suplementów diety. Prosimy przekazać lekarzowi informację czy Pacjent pali lub/i spożywa alkohol.

Przed samym zabiegiem Pacjent umówiony jest na telefoniczną rozmowę z lekarzem anestezjologiem, który jeszcze raz ocenia stan zdrowia Pacjenta i ostatecznie kwalifikuje do zabiegu.

Główne zalecenia po

Poniższe zalecenia stanowią tylko wstępną informację związaną z zabiegiem. Szczegółowe zalecenia, które są bardzo zindywidualizowane, przedstawia lekarz prowadzący po zakończeniu zabiegu oraz podczas wypisu z Centrum. Każdy Pacjent jest zobligowany do stosowania się do swoich indywidualnych zaleceń, przekazanych przez lekarza i zespół medyczny. Mogą się one różnić od zaleceń innych Pacjentów, którzy również poddali się podobnemu zabiegowi.

Postępowanie zgodnie z wytycznymi lekarza gwarantuje dobrą rekonwalescencję i powodzenie zabiegu. Również podczas wypisu, chirurg ustala z Pacjentem termin kontroli oraz higienę opatrunku i rany.
Po zabiegu konieczny jest okres odpoczynku. Zaleca się stosowanie lodu na operowanym obszarze przez kilka dni, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Przez ten czas ważne będzie stosowanie przepisanych leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych zgodnie z zaleceniami lekarza. Bezwzględnie Pacjent powinien unikać bardzo wysokich temperatur (np. korzystać z sauny). Zakazuje się też wysiłku fizycznego, korzystania z basenu, opalania. Nie należy obciążać ręki, leżeć na boku ręki operowanej, wykonywać szybkich ruchów.

Prosimy natychmiast zgłosić się do Centrum Intermed lub do lekarza chirurga w przypadku uszkodzenia rany lub jakichkolwiek innych wątpliwości co do przebiegu gojenia się.

Lokalizacja

Zabierzów, ul. Krakowska 317

Bezpieczeństwo i jakość

Centrum Intermed to innowacyjne centrum medyczne, w którym poziom opieki zdrowotnej spotyka się z indywidualnym, serdecznym i empatycznym podejściem do każdego pacjenta. Bezpieczeństwo zapewnia wykwalifikowany zespół medyczny, wewnętrzne procedury oraz wysokiej klasy sale: operacyjna i zabiegowa.

Prosimy zauważyć, że dla maksymalnego bezpieczeństwa i najlepszych efektów, najważniejsza dla Pacjenta jest zawsze wizyta lekarska. Prezentowany opis ma charakter ogólny i nie jest dostosowany indywidualnie do Pacjenta. Nie stanowi również wiążącej informacji medycznej.

Jakie są przyczyny uszkodzenia łąkotki?

Uszkodzenia łąkotki występują najczęściej u sportowców, zwłaszcza tych uprawiających sporty związane z szybkimi zmianami kierunku biegu, ale także w wyniku wypadków samochodowych, upadków z wysokości czy jazdy na nartach.

Jakie są różnice między częściowym a całkowitym uszkodzeniem łąkotki?

W przypadku częściowego uszkodzenia często wystarcza leczenie zachowawcze, takie jak fizjoterapia i stosowanie ortezy, a w przypadku całkowitego zerwania, konieczna może być rekonstrukcja łąkotki.

Czy rekonstrukcja łąkotki jest bolesna?

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, więc pacjent nie odczuwa bólu podczas operacji. Po operacji może wystąpić ból, ale będzie on kontrolowany przez leki przeciwbólowe.

Jak wygląda procedura rekonstrukcji łąkotki?

Rekonstrukcja łąkotki jest chirurgicznym zabiegiem, który ma na celu zszycie w odpowiedni sposób uszkodzonej łąkotki lub zastąpienie jej nową strukturą. Zwykle stosuje się technikę artroskopową.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Cały proces rekonwalescencji zwykle trwa od 6 do 12 miesięcy, w zależności od indywidualnego stanu pacjenta.

Jakie są zalecenia dotyczące rehabilitacji po rekonstrukcji łąkotki?

Podczas rehabilitacji pacjent stopniowo zwiększa obciążenie kończyny, wykonując ćwiczenia w celu wzmocnienia mięśni i poprawy zakresu ruchu.

Kiedy będę mógł wrócić do normalnych aktywności fizycznych?

Zwykle pacjenci wracają do normalnych aktywności fizycznych po około 6-12 miesiącach od operacji, w zależności od indywidualnego stanu pacjenta i zaleceń lekarza.

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej

Jeśli naprawdę chcesz zadbać w najlepszy możliwy sposób o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, nie wahaj się ani chwili dłużej - napisz, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście w naszych Centrach w Krakowie i Zabierzowie.

Zabierzów