Menu

Korekcja przykurczu Dupuytrena jest metodą operacyjnego leczenia schorzenia polegającego na nieprawidłowym skracaniu i zrostach tkanki łącznej w obrębie dłoni. Schorzenie jest spowodowane powolnym zwłóknieniem tkanki podskórnej w dłoni i na palcach, co prowadzi do powstawania guzków i nitek. Najczęściej objawia się kurczem palców, zwłaszcza małego i serdecznego, narastającym w okresie kilku miesięcy, bądź lat. Dokładne czynniki predysponujące do pojawienia się choroby nie zostały poznane.

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja chirurga ręki kwalifikująca do zabiegu oraz konsultacja anestezjologiczna. Zabieg wykonuje się u pacjentów, którzy nie reagują na inne formy leczenia, takie jak zastrzyki steroidowe, fizjoterapia czy ortezowanie, a schorzenie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Operacja korekcji przykurczu Dupuytrena przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, choć u niektórych pacjentów może być konieczne użycie znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu chirurg usuwa zrosty tkanki łącznej, które są przyczyną dokuczających kurczy palców. Cały proces powrotu do pełnej sprawności ręki może potrwać kilka tygodni, w zależności od zaawansowania przeprowadzonego zabiegu.

Zalety
 • Przywrócenie ruchomości palców, co umożliwia wykonywanie codziennych czynności.
 • Skrócenie czasu rekonwalescencji w porównaniu z innymi metodami leczenia.
 • Poprawa siły chwytu, co pozwala na bardziej efektywne wykonywanie prac manualnych.
 • Zmniejszenie ryzyka powikłań i nawrotów choroby
 • Profesjonalna opieka medyczna.
 • Chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem.
 • Możliwość kontaktu z lekarzem w wygodnej formie konsultacji online.
 • Dedykowany Koordynator ds. opieki nad Pacjentem Zabiegowym.
 • Indywidualne podejście do Pacjenta.
Efekty
 • Usunięcie guzków i pasm ściągających, co poprawia wygląd dłoni i palców.
 • Zmniejszenie bólu i dyskomfortu.
 • Zmniejszenie sztywności stawów.
 • Przywrócenie odpowiedniego ułożenia palców, co zapobiega deformacjom.
 • Ograniczenie ryzyka powikłań neurologicznych, wynikających z ucisku na nerwy.
Wskazania
 • Zmiany chorobowe związane z przykurczem Dupuytrena.
 • Nawracające bóle i dyskomfort w obrębie ręki, które są spowodowane przez guzki i pasma ściągające.
 • Brak poprawy po leczeniu farmakologicznym lub fizjoterapii.
 • Zwiększające się trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
Przeciwwskazania
W Centrum Intermed każdy Pacjent nie pozostaje bez opieki, a lekarze podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu, analizują indywidualnie stan zdrowia Pacjenta. Poniższe przeciwwskazania mają charakter ogólny i nie są dostosowane indywidualne do danego Pacjenta.
 • Ciąża i karmienie piersią.
 • W obrębie miejsca zabiegowego występuje zakażenie bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze.
 • Ogólny zły stan zdrowia.
 • Nieuregulowana cukrzyca.
 • Niewyrównane choroby przewlekłe, w tym niewyrównane ciśnienie tętnicze.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi, skazy krwotoczne.
 • Nieleczona lub niekontrolowana nerwica.
 • Ciężkie zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne.
 • Przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych, leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych.
 • Przyjmowanie suplementów diety, które mają działanie przeciwzapalne na mniej niż dwa tygodnie przed zabiegiem.
 • Brak zgody Pacjenta na zabieg.
Najczęstsze powikłania
W Centrum Intermed z największą uważnością wykonujemy zabiegi chirurgiczne. Ponieważ jednak każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, mogą pojawić się powikłania.
 • Przejściowy obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie i/lub nagromadzenie się płynu surowiczego.
 • Dolegliwości bólowe.
 • Przerost blizny - keloid, przebarwienie.
 • Zaburzenia czucia lub przeczulica.
 • Krwawienia w okresie pooperacyjnym.
 • Infekcja, stany zapalne w okresie pooperacyjnym.
 • Asymetrie.
 • Powikłania zakrzepowo-zatorowe.
 • Martwica skóry.
 • Reakcje alergiczne.
 • Inne.
dr n. med. Mariusz Bonczar
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - Chirurg ręki

Ukończył studia w roku 1988 na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu ...

Więcej
lek. Piotr Morawiecki
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - CHIRURG RĘKI

Lek. Piotr Morawiecki – specjalista II stopnia z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. ...

Więcej
dr n. med. Wojciech Satora
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - CHIRURG RĘKI

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ukończył ...

Więcej
Cena
Korekcja przykurczu Dupuytrena od 7.000 zł Cena obejmuje wizytę kontrolną i zdjęcie szwów. Ze względu na charakter, wszystkie zabiegi operacyjne wyceniane są indywidualnie dla każdego pacjenta na wizycie kwalifikującej.
Konsultacja chirurga ręki Powiązane usługi: Konsultacje chirurgii ręki od 200 zł
Konsultacja anestezjologiczna Powiązane usługi: Konsultacje anestezjologiczne 200 zł

Główne zalecenia przed

W Centrum Intermed procedury medyczne mają na celu zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla Pacjenta, tak, aby zabieg oraz rekonwalescencja po zabiegu przeszły dla Pacjenta szybko i komfortowo.

Do zabiegu kwalifikuje lekarz specjalista chirurgii ręki. Konsultacja stacjonarna przed zabiegiem jest ważną częścią prawidłowego przebiegu zabiegu. Na wizytę lekarską, Pacjenci proszeni są o przyniesienie dokumentacji medycznej, która może okazać się pomocna w pełnej kwalifikacji do zabiegu, m. in. listę przyjmowanych leków (nazwa, dawka, pora przyjmowania), karty informacyjnie z pobytów w szpitalu, kwalifikację specjalisty w przypadku chorób przewlekłych. Dodatkowo, Pacjent powinien (ale nie musi) być zaszczepiony przeciwko WZW B.

Podczas konsultacji lekarz szczegółowo wyjaśnia całą procedurę zabiegową, zleca dodatkowe badania.

Pacjent proszony jest aby przekazać lekarzowi informację czy pali lub/i spożywa alkohol oraz czy przyjmuje/przyjmował jakieś leki niesteroidowe, leki przeciwzapalne do 2 tygodni przed zabiegiem, np. Ibuprofen, Aspiryna, Ketonal, Polopiryna i inne. Czy spożywał/spożywa zioła czy preparaty ziołowe (w szczególności z dziurawca i żeń-szenia) oraz czy przyjmował/przyjmuje tabletki, inne wyroby medyczne, które zawierają: czosnek, kurkumę, imbir, chilli.

Główne zalecenia po

Poniższe zalecenia stanowią tylko wstępna informację związaną z zabiegiem. Szczegółowe zalecenia, które są bardzo zindywidualizowane, przedstawia lekarz prowadzący po zakończeniu zabiegu oraz podczas wypisu z Centrum. Każdy Pacjent jest zobligowany do stosowania się do swoich indywidualnych zaleceń, przekazanych przez lekarza i zespół medyczny. Mogą się one różnić od zaleceń innych Pacjentów, którzy również poddali się podobnemu zabiegowi.

Postępowanie zgodnie z wytycznymi lekarza gwarantuje dobrą rekonwalescencję i powodzenie zabiegu. Również podczas wypisu, chirurg ustala z Pacjentem termin kontroli, zdjęcie szwów oraz higienę opatrunku i rany.

Po zabiegu konieczny jest okres odpoczynku, który może trwać kilka dni. Zaleca się stosowanie lodu na operowanym obszarze przez kilka dni, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Przez ten czas ważne będzie stosowanie ortezy i przepisanych leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych zgodnie z zaleceniami lekarza. Bezwzględnie Pacjent powinien unikać bardzo wysokich temperatur (np. korzystać z sauny). Zakazuje się też wysiłku fizycznego, korzystania z basenu, opalania. Nie należy obciążać ręki, leżeć na boku ręki operowanej, wykonywać szybkich ruchów.

Prosimy natychmiast zgłosić się do Centrum Intermed lub do lekarza chirurga w przypadku uszkodzenia rany lub jakichkolwiek innych wątpliwości co do przebiegu gojenia się.

Lokalizacja

Zabierzów, ul. Krakowska 317

Bezpieczeństwo i jakość

Centrum Intermed to innowacyjne centrum medyczne, w którym poziom opieki zdrowotnej spotyka się z indywidualnym, serdecznym i empatycznym podejściem do każdego pacjenta. Bezpieczeństwo zapewnia wykwalifikowany zespół medyczny, wewnętrzne procedury oraz wysokiej klasy sale: operacyjna i zabiegowa.

Prosimy zauważyć, że dla maksymalnego bezpieczeństwa i najlepszych efektów, najważniejsza dla Pacjenta jest zawsze wizyta lekarska. Prezentowany opis ma charakter ogólny i nie jest dostosowany indywidualnie do Pacjenta. Nie stanowi również wiążącej informacji medycznej.

Jak przebiega operacja korekcji przykurczu Dupuytrena?

Podczas operacji chirurg usuwa zrosty tkanki łącznej, które są przyczyną dokuczających kurczy palców, a zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym.

Jak długo będzie trwał zabieg?

Czas trwania zabiegu zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz od tego, jak wiele palców jest dotkniętych. Zazwyczaj zabieg trwa od 30 minut do 2 godzin.

Czy operacja korekcji przykurczu Dupuytrena jest bolesna?

Po zabiegu jest zwykle odczuwalny ból, ale stosowane są odpowiednie leki przeciwbólowe, aby złagodzić dolegliwości.

Jakie rodzaje znieczulenia są stosowane podczas operacji korekcji przykurczu Dupuytrena?

Podczas zabiegu korekcji przykurczu Dupuytrena zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe, ale u niektórych pacjentów może być konieczne użycie znieczulenia ogólnego.

Czy zabieg korekcji przykurczu Dupuytrena wymaga pozostania w klinice?

Po operacji korekcji przykurczu Dupuytrena zwykle pozostaną Państwo w klinice na jedną noc, by uniknąć powikłań i monitorować stan ogólny.

Czy będę musiał(a) mieć usztywnioną rękę?

Zalecane jest użycie szyny lub innego sposobu usztywnienia, aby zapewnić odpowiednią regenerację tkanek.

Po ilu dniach będę musiał(a) przyjść na kontrolę i zdjęcie szwów?

Zazwyczaj pierwsza kontrolna wizyta odbywa się 7-10 dni po zabiegu. W jej trakcie usuwa się szwy, a lekarz ocenia jak przebiega proces gojenia.

Jak długo trwa proces powrotu do pełnej sprawności ręki po operacji?

Cały proces powrotu do pełnej sprawności ręki po operacji korekcji przykurczu Dupuytrena może potrwać kilka tygodni, w zależności od zaawansowania przeprowadzonego zabiegu.

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej

Jeśli naprawdę chcesz zadbać w najlepszy możliwy sposób o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, nie wahaj się ani chwili dłużej - napisz, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście w naszych Centrach w Krakowie i Zabierzowie.

Zabierzów