Menu

Akromioplastyka klasyczna inaczej nazywana dekompresją podbarkową jest metodą operacyjnego leczenia ciasnoty podbarkowej. Schorzenie to najczęściej objawia się silnym bólem barku (w niektórych przypadkach bez poprzedzającego urazu) przy próbie uniesienia rąk ponad głowę, sięgnięcia dłońmi do pleców czy podczas spania na chorym boku. Czynności takie jak chwytanie przedmiotów z wyższych półek czy czesanie włosów mogą zostać utrudnione przez pojawiające się dolegliwości.

Zazwyczaj schorzenie to ujawnia się u osób po 40. roku życia i związane jest głównie ze zmianami zwyrodnieniowymi, jednak występuje również u osób uprawiających dyscypliny sportowe wymagające użycia dużej siły podczas unoszenia rąk np: tenis, squash czy piłka ręczna. Nieleczone może doprowadzić do zapalenia kaletki podbarkowej, trwałych uszkodzeń ścięgien mięśni rotatorów (włączenie z ich zerwaniem), jak i innych uszkodzeń w stawie barkowym.

Zabieg akromioplastyki klasycznej jest zazwyczaj wykonywany u Pacjentów, którzy nie zareagowali na leczenie zachowawcze, takie jak zastrzyki steroidowe i fizjoterapia, choć może on zostać użyty wcześniej, w zależności od stanu schorzenia pacjenta, określanego na wizycie kwalifikującej.

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja chirurga ręki kwalifikująca do zabiegu oraz konsultacja anestezjologiczna. Zabieg zostaje przeprowadzony w znieczuleniu obejmującym leczoną rękę, w pozycji leżącej lub pół-leżącej. Zabieg przeprowadza doświadczony chirurg ręki. Cała procedura trwa około 2 godziny, po których w ranie umieszcza się specjalny dren i następnie ją zaszywa.

Zalety
 • Przywrócenie sprawności ruchowej w stawie ramiennym.
 • Zniwelowanie bólu przy ruchach ręką.
 • Powrót do ulubionej aktywności sportowej.
 • Profesjonalna opieka medyczna.
 • Chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem.
 • Indywidualne podejście do Pacjenta.
 • Dedykowany Koordynator ds. opieki nad Pacjentem Zabiegowym.
Efekty
 • Ułatwione ruchy ręką.
 • Zmniejszenie bólu barku.
 • Zapobieganie dalszemu uszkodzeniu ścięgna mieśnia nadgrzebieniowego.
Wskazania
 • Brak odpowiedzi na leczenie zachowawcze.
 • Ograniczenie ruchów w stawie ramiennym.
 • Ból barku.
Przeciwwskazania
W Centrum Intermed każdy Pacjent nie pozostaje bez opieki, a lekarze podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu, analizują indywidualnie stan zdrowia Pacjenta. Poniższe przeciwwskazania mają charakter ogólny i nie są dostosowane indywidualne do danego Pacjenta.
 • Ciąża i karmienie piersią.
 • W obrębie miejsca zabiegowego występuje zakażenie bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze.
 • Ogólny zły stan zdrowia.
 • Nieuregulowana cukrzyca.
 • Niewyrównane choroby przewlekłe, w tym niewyrównane ciśnienie tętnicze.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi, skazy krwotoczne.
 • Nieleczona lub niekontrolowana nerwica.
 • Ciężkie zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne.
 • Przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych, leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych.
 • Przyjmowanie suplementów diety, które mają działanie przeciwzapalne na mniej niż dwa tygodnie przed zabiegiem.
 • Brak zgody Pacjenta na zabieg.
Najczęstsze powikłania
W Centrum Intermed z największą uważnością wykonujemy zabiegi chirurgiczne. Ponieważ jednak każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, mogą pojawić się powikłania.
 • Przejściowy obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie i/lub nagromadzenie się płynu surowiczego.
 • Dolegliwości bólowe.
 • Przerost blizny - keloid, przebarwienie.
 • Zaburzenia czucia lub przeczulica.
 • Krwawienia w okresie pooperacyjnym.
 • Infekcja, stany zapalne w okresie pooperacyjnym.
 • Asymetrie.
 • Powikłania zakrzepowo-zatorowe.
 • Martwica skóry.
 • Reakcje alergiczne.
 • Inne.
lek. Piotr Morawiecki
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - CHIRURG RĘKI

Lek. Piotr Morawiecki – specjalista II stopnia z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. ...

Więcej
dr n. med. Wojciech Satora
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - CHIRURG RĘKI

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ukończył ...

Więcej
Cena
Akromioplastyka klasyczna od 12.000 zł Cena obejmuje wizytę kontrolną i zdjęcie szwów. Ze względu na charakter, wszystkie zabiegi operacyjne wyceniane są indywidualnie dla każdego pacjenta na wizycie kwalifikującej.
Hospitalizacja 800 zł
Konsultacja chirurga ręki Powiązane usługi: Konsultacje chirurgii ręki od 200 zł
Konsultacja anestezjologiczna Powiązane usługi: Konsultacje anestezjologiczne 200 zł

Główne zalecenia przed

W Centrum Intermed procedury medyczne mają na celu zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla Pacjenta, tak, aby zabieg oraz rekonwalescencja po zabiegu przeszły dla Pacjenta szybko i komfortowo.

Do zabiegu kwalifikuje lekarz specjalista ortopeda. Konsultacja stacjonarna przed zabiegiem jest ważną częścią prawidłowego przebiegu zabiegu. Na wizytę lekarską, Pacjenci proszeni są o przyniesienie dokumentacji medycznej, która może okazać się pomocna w pełnej kwalifikacji do zabiegu, m. in. listę przyjmowanych leków (nazwa, dawka, pora przyjmowania), karty informacyjnie z pobytów w szpitalu, zaświadczenia lekarskie, kwalifikację specjalisty w przypadku chorób przewlekłych. Pacjent powinien posiadać certyfikat grupy krwi lub wykonać oznaczenie grupy krwi przed zabiegiem. Dodatkowo, Pacjent powinien być zaszczepiony przeciwko WZW B.

Podczas konsultacji lekarz szczegółowo wyjaśnia całą procedurę zabiegową, zleca dodatkowe badania.

Pacjent proszony jest również na 2 tygodnie przed zabiegiem o nieprzyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych do 2 tygodni przed zabiegiem, np. Ibuprofen, Aspiryna, Ketonal, Polopiryna i inne, niespożywanie bezpośrednio ziół ani preparatów ziołowych (w szczególności dziurawca i żeń-szenia) oraz czosnku, kurkumy, imbiru i chilli, nieprzyjmowanie tabletek, ani innych wyrobów medycznych, które zawierają: czosnek, kurkumę, imbir, chilli, przerwanie stosowanie suplementów diety. Prosimy przekazać lekarzowi informację czy Pacjent pali lub/i spożywa alkohol.

Przed samym zabiegiem Pacjent umówiony jest na telefoniczną rozmowę z lekarzem anestezjologiem, który jeszcze raz ocenia stan zdrowia Pacjenta i ostatecznie kwalifikuje do zabiegu.

Główne zalecenia po

Poniższe zalecenia stanowią tylko wstępna informację związaną z zabiegiem. Szczegółowe zalecenia, które są bardzo zindywidualizowane, przedstawia lekarz prowadzący po zakończeniu zabiegu oraz podczas wypisu z Centrum. Każdy Pacjent jest zobligowany do stosowania się do swoich indywidualnych zaleceń, przekazanych przez lekarza i zespół medyczny. Mogą się one różnić od zaleceń innych Pacjentów, którzy również poddali się podobnemu zabiegowi.

Postępowanie zgodnie z wytycznymi lekarza gwarantuje dobrą rekonwalescencję i powodzenie zabiegu. Również podczas wypisu, chirurg ustala z Pacjentem termin kontroli, zdjęcie szwów oraz higienę opatrunku i rany.

Po zabiegu konieczny jest okres odpoczynku, który może trwać kilka dni. Zaleca się stosowanie lodu na operowanym obszarze przez kilka dni, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Przez ten czas ważne będzie stosowanie ortezy i przepisanych leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych zgodnie z zaleceniami lekarza. Bezwzględnie Pacjent powinien unikać bardzo wysokich temperatur (np. korzystać z sauny).
Zakazuje się też wysiłku fizycznego, korzystania z basenu, opalania. Nie należy obciążać ręki, leżeć na boku ręki operowanej, wykonywać szybkich ruchów.

Prosimy natychmiast zgłosić się do Centrum Intermed lub do lekarza chirurga w przypadku uszkodzenia rany lub jakichkolwiek innych wątpliwości co do przebiegu gojenia się.

Lokalizacja

Zabierzów, ul. Krakowska 317

Bezpieczeństwo i jakość

Centrum Intermed to innowacyjne centrum medyczne, w którym poziom opieki zdrowotnej spotyka się z indywidualnym, serdecznym i empatycznym podejściem do każdego pacjenta. Bezpieczeństwo zapewnia wykwalifikowany zespół medyczny, wewnętrzne procedury oraz wysokiej klasy sale: operacyjna i zabiegowa.

Prosimy zauważyć, że dla maksymalnego bezpieczeństwa i najlepszych efektów, najważniejsza dla Pacjenta jest zawsze wizyta lekarska. Prezentowany opis ma charakter ogólny i nie jest dostosowany indywidualnie do Pacjenta. Nie stanowi również wiążącej informacji medycznej.

Jak długo będzie trwał zabieg?

Zabieg będzie trwać około 2 godziny.

Czy będę odczuwać ból podczas operacji?

Jako, że miejsce będzie wcześniej znieczulone, nie będzie odczuwalny ból, jedynie dyskomfort związany z naciąganiem ręki (dzięki temu łatwiejsze staje się manewrowanie przyrządami w stawie barkowym).

Ile trwa ból po operacji?

Ból związany z zabiegiem może utrzymywać się do parunastu dni. Lekarz zaleci odpowiednie środki przeciwbólowe przy wypisie.

Jak długo będę musiał(a) zostać w klinice po operacji?

Zazwyczaj pacjent zostaje wypisany na następny dzień, przy czym czas pobytu w klinie po zabiegu może się wydłużyć.

Po ilu dniach będę musiał(a) przyjść na kontrolę i zdjęcie szwów?

Po 10-14 dniach od zabiegu, dokładna data zostanie ustalona przy wypisie.

Czy będę musiał(a) mieć usztywnioną rękę?

Tak, niezbędne będzie unieruchomienie ramienia poprzez ortezę przez 1-2 tygodnie.

Jak długo wynosi rekonwalescencja po zabiegu?

Zazwyczaj rekonwalescencja wynosi od 1 do 6 miesięcy.

Co się na nią składa?

Głównie obejmuje ona fizjoterapię, która ma za zadanie wzmocnić mięśnie barku, ale również przedramienia jak i nadgarstka.

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej

Jeśli naprawdę chcesz zadbać w najlepszy możliwy sposób o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, nie wahaj się ani chwili dłużej - napisz, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście w naszych Centrach w Krakowie i Zabierzowie.

Zabierzów