Menu

Rekonstrukcja stawu rzekomego kości łódeczkowatej to metoda chirurgicznego leczenia jego uszkodzeń, które powodują ból, sztywność i utrudnione wykonywanie codziennych czynności. Do sytuacji takich dochodzi najczęściej w wyniku urazów (głównie złamań kości łódeczkowatej) nie wykazujących cech gojenia po czasie, w którym ten proces powinien normalnie zajść. Tego typu obrażenia są często spowodowane upadkiem na wyprostowaną rękę, w szczególności z odwiedzeniem dłoni. Zazwyczaj przyczyną rozwinięcia stawu rzekomego nierozpoznane złamanie, bądź niewłaściwe jego leczenie, które, ze względu na anatomię tejże kości, nie należy do najprostszych.

Omawiana procedura polega na odtworzeniu uszkodzonej struktury stawowej przy pomocy przeszczepu, który zazwyczaj jest pobierany z talerza kości udowej pacjenta. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja chirurga ręki kwalifikująca do zabiegu oraz konsultacja anestezjologiczna. Zabieg przeprowadza się w krótkim znieczuleniu ogólnym lub poprzez zastosowanie blokady splotu barkowego. W trakcie operacji uszkodzone fragmenty stawu są usuwane, a miejsce po nich wypełniane jest przeszczepem. Dla dodatkowej stabilizacji często implantowana jest śruba, która zapewnia właściwą regenerację kości. Zabieg zazwyczaj trwa 1-2 godziny.

Okres rekonwalescencji uzależnimy od stopnia uszkodzenia i postępu rehabilitacji. Na czas pierwszych dni po operacji kończyna zostanie unieruchomiona, aby umożliwić prawidłowe zagojenie się stawu. W kolejnych tygodniach wdrażany będzie intensywny program rehabilitacji, który ma na celu przywrócenie ruchomości i siły w uszkodzonej kończynie.

Zalety
 • Odtworzona zostaje prawidłowa struktura kości łódeczkowatej.
 • Małe prawdopodobieństwo odrzutu - tkanka pochodzi od Pacjenta.
 • Duża szansa trwałego pozbycia się przyczyny dolegliwości.
 • Profesjonalna opieka medyczna.
 • Chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem.
 • Indywidualne podejście do Pacjenta.
 • Dedykowany Koordynator ds. opieki nad Pacjentem Zabiegowym.
Efekty
 • Poprawienie ruchomości stawu.
 • Zmniejszenie, bądź całkowite zniesienie bólu.
 • Powrót do ulubionego sportu.
 • Poprawienie funkcjonalności w pracach codziennych.
Wskazania
 • Nieprawidłowe zagojenie kości łódeczkowatej po urazie.
 • Wykrycie uszkodzenia kości łódeczkowatej w badaniu obrazowym.
 • Utrzymujący się ból nadgarstka bez uchwytnej przyczyny w badaniu fizykalnym.
Przeciwwskazania
W Centrum Intermed każdy Pacjent nie pozostaje bez opieki, a lekarze podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu, analizują indywidualnie stan zdrowia Pacjenta. Poniższe przeciwwskazania mają charakter ogólny i nie są dostosowane indywidualne do danego Pacjenta.
 • Ciąża i karmienie piersią.
 • W obrębie miejsca zabiegowego występuje zakażenie bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze.
 • Ogólny zły stan zdrowia.
 • Nieuregulowana cukrzyca.
 • Niewyrównane choroby przewlekłe, w tym niewyrównane ciśnienie tętnicze.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi, skazy krwotoczne.
 • Nieleczona lub niekontrolowana nerwica.
 • Ciężkie zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne.
 • Przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych, leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych.
 • Przyjmowanie suplementów diety, które mają działanie przeciwzapalne na mniej niż dwa tygodnie przed zabiegiem.
 • Brak zgody pacjenta na zabieg.
Najczęstsze powikłania
W Centrum Intermed z największą uważnością wykonujemy zabiegi chirurgiczne. Ponieważ jednak każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, mogą pojawić się powikłania.
 • Przejściowy obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie i/lub nagromadzenie się płynu surowiczego.
 • Dolegliwości bólowe.
 • Przerost blizny - keloid, przebarwienie.
 • Zaburzenia czucia lub przeczulica.
 • Krwawienia w okresie pooperacyjnym.
 • Infekcja, stany zapalne w okresie pooperacyjnym.
 • Asymetrie.
 • Powikłania zakrzepowo-zatorowe.
 • Martwica skóry.
 • Reakcje alergiczne.
 • Inne.
dr n. med. Mariusz Bonczar
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - Chirurg ręki

Ukończył studia w roku 1988 na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu ...

Więcej
lek. Piotr Morawiecki
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - CHIRURG RĘKI

Lek. Piotr Morawiecki – specjalista II stopnia z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. ...

Więcej
dr n. med. Wojciech Satora
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - CHIRURG RĘKI

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ukończył ...

Więcej
Cena
Rekonstrukcja stawu rzekomego kości łódeczkowatej od 10.000 zł Cena obejmuje wizytę kontrolną i zdjęcie szwów. Ze względu na charakter, wszystkie zabiegi operacyjne wyceniane są indywidualnie dla każdego pacjenta na wizycie kwalifikującej.
Konsultacja chirurga ręki Powiązane usługi: Konsultacje chirurgii ręki od 200 zł
Konsultacja anestezjologiczna Powiązane usługi: Konsultacje anestezjologiczne 200 zł

Główne zalecenia przed

W Centrum Intermed procedury medyczne mają na celu zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla Pacjenta, tak, aby zabieg oraz rekonwalescencja po zabiegu przeszły dla Pacjenta szybko i komfortowo.

Do zabiegu kwalifikuje lekarz specjalista chirurgii ręki. Konsultacja stacjonarna przed zabiegiem jest ważną częścią prawidłowego przebiegu zabiegu. Na wizytę lekarską, Pacjenci proszeni są o przyniesienie dokumentacji medycznej, która może okazać się pomocna w pełnej kwalifikacji do zabiegu, m. in. listę przyjmowanych leków (nazwa, dawka, pora przyjmowania), karty informacyjnie z pobytów w szpitalu, kwalifikację specjalisty w przypadku chorób przewlekłych. Dodatkowo, Pacjent powinien (ale nie musi) być zaszczepiony przeciwko WZW B.

Podczas konsultacji lekarz szczegółowo wyjaśnia całą procedurę zabiegową, zleca dodatkowe badania.
Pacjent proszony jest aby przekazać lekarzowi informację czy pali lub/i spożywa alkohol oraz czy przyjmuje/przyjmował jakieś leki niesteroidowe, leki przeciwzapalne do 2 tygodni przed zabiegiem, np. Ibuprofen, Aspiryna, Ketonal, Polopiryna i inne. Czy spożywał/spożywa zioła czy preparaty ziołowe (w szczególności z dziurawca i żeń-szenia) oraz czy przyjmował/przyjmuje tabletki, inne wyroby medyczne, które zawierają: czosnek, kurkumę, imbir, chilli.

Główne zalecenia po

Poniższe zalecenia stanowią tylko wstępna informację związaną z zabiegiem. Szczegółowe zalecenia, które są bardzo zindywidualizowane, przedstawia lekarz prowadzący po zakończeniu zabiegu oraz podczas wypisu z Centrum. Każdy Pacjent jest zobligowany do stosowania się do swoich indywidualnych zaleceń, przekazanych przez lekarza i zespół medyczny. Mogą się one różnić od zaleceń innych Pacjentów, którzy również poddali się podobnemu zabiegowi.

Postępowanie zgodnie z wytycznymi lekarza gwarantuje dobrą rekonwalescencję i powodzenie zabiegu. Również podczas wypisu, chirurg ustala z Pacjentem termin kontroli, zdjęcie szwów oraz higienę opatrunku i rany.

Po zabiegu konieczny jest okres odpoczynku, który może trwać kilka dni. Zaleca się stosowanie lodu na operowanym obszarze przez kilka dni, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Przez ten czas ważne będzie stosowanie ortezy i przepisanych leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych zgodnie z zaleceniami lekarza. Bezwzględnie Pacjent powinien unikać bardzo wysokich temperatur (np. korzystać z sauny). Zakazuje się też wysiłku fizycznego, korzystania z basenu, opalania. Nie należy obciążać ręki, leżeć na boku ręki operowanej, wykonywać szybkich ruchów.

Prosimy natychmiast zgłosić się do Centrum Intermed lub do lekarza chirurga w przypadku uszkodzenia rany lub jakichkolwiek innych wątpliwości co do przebiegu gojenia się.

Lokalizacja

Zabierzów, ul. Krakowska 317

Bezpieczeństwo i jakość

Centrum Intermed to innowacyjne centrum medyczne, w którym poziom opieki zdrowotnej spotyka się z indywidualnym, serdecznym i empatycznym podejściem do każdego pacjenta. Bezpieczeństwo zapewnia wykwalifikowany zespół medyczny, wewnętrzne procedury oraz wysokiej klasy sale: operacyjna i zabiegowa.

Prosimy zauważyć, że dla maksymalnego bezpieczeństwa i najlepszych efektów, najważniejsza dla Pacjenta jest zawsze wizyta lekarska. Prezentowany opis ma charakter ogólny i nie jest dostosowany indywidualnie do Pacjenta. Nie stanowi również wiążącej informacji medycznej.

Jak długo będzie trwał zabieg?

Czas trwania zabiegu zależy od indywidualnych okoliczności pacjenta i stopnia uszkodzenia stawu. Zazwyczaj trwa on 1-2 godziny.

Czy będę odczuwać ból podczas operacji?

Podczas operacji zostanie użyte
krótkie znieczulenie ogólne lub zastosowana blokada splotu barkowego, więc ból nie powinien być odczuwalny. Po zabiegu w razie pojawiających się dolegliwości, będą one kontrolowane poprzez leki przeciwbólowe.

Jak długo będę musiał(a) zostać w klinice po operacji?

Czas pobytu w klinice po operacji zależy od indywidualnych okoliczności, jednak zazwyczaj wyjście do domu będzie możliwe na następny dzień po zabiegu.

Po ilu dniach będę musiał(a) przyjść na kontrolę i zdjęcie szwów?

Kontrola oraz zdjęcie szwów odbywa się 10-14 dni po operacji.

Czy będę musiał(a) mieć usztywnioną rękę?

Zazwyczaj na pierwsze parę dni zalecone jest unieruchomienie stawu, aby umożliwić prawidłowa jego regenerację.

Jak długo wynosi rekonwalescencja po zabiegu?

Czas rekonwalescencji po zabiegu zależy od indywidualnych okoliczności pacjenta, ale zazwyczaj wynosi od 3 do 6 miesięcy. Ważna w procesie leczenia jest regularna fizjoterapia.

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej

Jeśli naprawdę chcesz zadbać w najlepszy możliwy sposób o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, nie wahaj się ani chwili dłużej - napisz, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście w naszych Centrach w Krakowie i Zabierzowie.

Zabierzów