Menu

Korekcja chirurgiczna przykurczy u dzieci z mózgowym porażeniem (CP) jest jedną z opcji terapeutycznych, które można rozważyć, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub przykurcze są znaczne i powodują istotne ograniczenia ruchu oraz jakości życia pacjenta. Mózgowe porażenie dziecięce (CP) to grupa zaburzeń ruchowych wynikających z uszkodzenia mózgu przed, w trakcie lub w krótkim okresie po porodzie. Przykurcze mięśniowe są jednym z powszechnych problemów występujących u dzieci z CP, a mogą prowadzić do zniekształceń stawów, skrócenia mięśni oraz ograniczenia w wykonywaniu ruchu.

Korekcja chirurgiczna może być rozważana w sytuacjach, gdy inne metody, takie jak terapia fizyczna, ćwiczenia i aparaty ortopedyczne, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Chirurgiczna procedura może polegać na wydłużeniu skróconych mięśni, zwolnieniu ścięgien, korekcie stawów czy nawet odbudowie zniekształconych kości.

Przed podjęciem decyzji o operacji, przeprowadza się szczegółową ocenę medyczną, diagnostykę i plan terapeutyczny wraz z lekarzem specjalistą, zazwyczaj chirurgiem ortopedą lub neurochirurgiem. Ważne jest również zaangażowanie rodziców lub opiekunów, aby zrozumieli wszelkie aspekty procedury i mogli zapewnić wsparcie podczas rekonwalescencji.

 

Zalety
 • Indywidualne podejście do Pacjenta.
 • Profesjonalna opieka medyczna.
 • Chirurdzy z wieloletnim doświadczeniem.
 • Klinika, która kocha dzieci.
 • Dedykowany Koordynator ds. opieki nad Pacjentem Zabiegowym.
Efekty
 • Poprawa zakresu ruchu
 • Poprawa postawy ciała.
 • Redukcja bólu.
 • Poprawa zdolności funkcjonalnych.
 • Zwiększenie jakości życia.
Wskazania
 • Znaczne ograniczenie ruchu.
 • Trudności w utrzymaniu postawy ciała.
 • Ból i dyskomfort.
 • Ograniczenie niezależności.
 • Postępujące pogorszenie.
Przeciwwskazania
W Centrum Intermed każdy Pacjent nie pozostaje bez opieki, a lekarze podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu, analizują indywidualnie stan zdrowia Pacjenta. Poniższe przeciwwskazania mają charakter ogólny i nie są dostosowane indywidualne do danego Pacjenta.
 • Zbyt duże ryzyko związane z narkozą.
 • Poważne problemy zdrowotne.
 • Ogólny zły stan zdrowia.
 • Niewłaściwa stabilność neurologiczna.
Najczęstsze powikłania
W Centrum Intermed z największą uważnością wykonujemy zabiegi chirurgiczne. Ponieważ jednak każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, mogą pojawić się powikłania.
 • Przejściowy obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie i/lub nagromadzenie się płynu surowiczego.
 • Dolegliwości bólowe.
 • Przerost blizny - keloid, przebarwienie.
 • Zaburzenia czucia lub przeczulica.
 • Krwawienia w okresie pooperacyjnym.
 • Infekcja, stany zapalne w okresie pooperacyjnym.
 • Asymetrie.
 • Powikłania zakrzepowo-zatorowe.
 • Martwica skóry.
 • Reakcje alergiczne.
 • Inne.
dr n. med. Krzysztof Miklaszewski
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII DZIECIĘCEJ

Specjalista ortopedii i traumatologii ruchu. Zajmuje się przede wszystkim:
– ...

Więcej
lek. Jakub Danielak
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII DZIECIĘCEJ

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Zakres kompetencji:
Ortopedia i ...

Więcej
lek. Marcin Karlikowski
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII DZIECIĘCEJ

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Pracuje na Oddziale Ortopedyczno-Urazowym ...

Więcej
Cena
Zabieg od 6.000 zł Ze względu na charakter, wszystkie zabiegi operacyjne wyceniane są indywidualnie dla każdego Pacjenta na wizycie kwalifikującej.

Główne zalecenia przed

W Centrum Intermed procedury medyczne mają na celu zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla Pacjenta, tak, aby zabieg oraz rekonwalescencja po zabiegu przeszły dla Pacjenta szybko i komfortowo.

Do zabiegu kwalifikuje lekarz specjalista ortopeda. Konsultacja stacjonarna przed zabiegiem jest ważną częścią prawidłowego przebiegu zabiegu. Na wizytę lekarską, Pacjenci proszeni są o przyniesienie dokumentacji medycznej, która może okazać się pomocna w pełnej kwalifikacji do zabiegu, m. in. listę przyjmowanych leków (nazwa, dawka, pora przyjmowania), karty informacyjnie z pobytów w szpitalu, zaświadczenia lekarskie, kwalifikację specjalisty w przypadku chorób przewlekłych. Pacjent powinien posiadać certyfikat grupy krwi lub wykonać oznaczenie grupy krwi przed zabiegiem. Dodatkowo, Pacjent powinien być zaszczepiony przeciwko WZW B.

Podczas konsultacji lekarz szczegółowo wyjaśnia całą procedurę zabiegową, zleca dodatkowe badania. Zachęcamy mocno rodziców do przeprowadzenia wielu rozmów z dziećmi na temat planowanej operacji. W razie dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z lekarzem chirurgiem lub z naszym Centrum. Sam zabieg trwa bardzo krótko, a w Centrum Intermed personel medyczny ma takie podejście do dzieci, że strach szybciutko mija.

Główne zalecenia po

Poniższe zalecenia stanowią tylko wstępna informację związaną z zabiegiem. Szczegółowe zalecenia, które są bardzo zindywidualizowane, przedstawia lekarz prowadzący po zakończeniu zabiegu oraz podczas wypisu z Centrum. Każdy Pacjent jest zobligowany do stosowania się do swoich indywidualnych zaleceń, przekazanych przez lekarza i zespół medyczny. Mogą się one różnić od zaleceń innych Pacjentów, którzy również poddali się podobnemu zabiegowi.

Na nóżkę Pacjenta zostanie nałożony gips, który należy nosić 6 tygodni. Po upływie już dwóch dni, Pacjent może normalnie chodzić w założonym gipsie, stawiać pewnie stopę. Prosimy nie moczyć gipsu. Zachęcamy rodziców, aby porozmawiali z dzieckiem na temat gipsu. To gwarantuje wysoką skuteczność powodzenia zabiegu.

Lokalizacja

Zabierzów, ul. Krakowska 317

Bezpieczeństwo i jakość

Centrum Intermed to innowacyjne centrum medyczne, w którym poziom opieki zdrowotnej spotyka się z indywidualnym, serdecznym i empatycznym podejściem do każdego Pacjenta. Bezpieczeństwo zapewnia wykwalifikowany zespół medyczny, wewnętrzne procedury oraz wysokiej klasy sale: operacyjna i zabiegowa.

Prosimy zauważyć, że dla maksymalnego bezpieczeństwa i najlepszych efektów, najważniejsza dla Pacjenta jest zawsze wizyta lekarska. Prezentowany opis ma charakter ogólny i nie jest dostosowany indywidualnie do Pacjenta. Nie stanowi również wiążącej informacji medycznej.

Czy można zdecydować się na zabieg pomijając wcześniejsze metody typu np. rehabilitację?

Warto podkreślić, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego ostateczna decyzja o podjęciu chirurgicznej korekty przykurczu powinna być poprzedzona dokładną oceną medyczną i konsultacją z zespołem specjalistów, w tym z chirurgiem ortopedą lub neurochirurgiem. Efektywność i bezpieczeństwo operacji są oceniane w kontekście korzyści i potencjalnych ryzyk dla pacjenta.

Czy istnieją jeszcze jakieś inne przeciwwskazania? Czy jeśli któreś z nich posiada Pacjent to jest automatyczna dyskwalifikacja?

Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny i konsultacji z odpowiednim zespołem medycznym. Przeciwwskazania mogą różnić się w zależności od specyficznych warunków medycznych każdego pacjenta, dlatego istotne jest dokładne zrozumienie ryzyka i korzyści związanych z chirurgiczną korektą przykurczu u dziecka z porażeniem mózgowym.

Czy będę z dzieckiem cały czas?

Jeden rodzic jest obecny przy dziecku cały czas, oprócz wykonania samego zabiegu na bloku operacyjnym.

Kiedy dziecko może wrócić do domu?

Dzieci najczęściej wypisywane są tego samego dnia.

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej

Jeśli naprawdę chcesz zadbać w najlepszy możliwy sposób o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, nie wahaj się ani chwili dłużej - napisz, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście w naszych Centrach w Krakowie i Zabierzowie.

Zabierzów