Menu

Pobranie krwi i innych materiałów do badań jest niezbędne dla diagnostyki wielu chorób oraz monitorowania stanu zdrowia. Próbki krwi pozwalają na odczytanie poziomu różnych składników, takich jak glukoza, cholesterol, elektrolity czy enzymy wątrobowe. Mogą też wskazać obecność infekcji, zapalenia czy nowotworu.

Inne materiały, takie jak mocz, kał, plwocina czy wymaz z gardła, również są wykorzystywane do badań laboratoryjnych, które pomagają w ustaleniu diagnozy oraz wyborze optymalnego leczenia. Przykładowe badania, które można przeprowadzić na pobranych próbkach to badanie ogólne moczu, posiew moczu, badanie kału na krew utajoną i inne.

Pobieranie próbek do badań odbywa się przez samego pacjenta lub przez wykwalifikowany personel medyczny w zależności od materiału. Przed pobraniem krwi lub innej próbki zwykle konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad, takich jak np. odstąpienie od jedzenia i picia oraz powstrzymanie się od aktywności fizycznej. Dzięki badaniom laboratoryjnym można szybko i skutecznie wykryć choroby oraz monitorować skuteczność leczenia, co jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta.

Zalety
  • Szybkość wyników.
  • Zastosowanie w diagnostyce różnych chorób.
  • Pomoc w dobraniu leczenia.
  • Personel z wieloletnim doświadczeniem.
  • Profesjonalna opieka medyczna.
  • Podgląd online.
Efekty
  • Wykrycie choroby w początkowym stadium.
  • Monitorowanie stanu zdrowia.
  • Określenie skuteczności leczenia.
  • Wskazanie obecności infekcji.
  • Wykrycie stanu zapalnego.
  • Określenie poziomu składników w organizmie.
Wskazania
  • Wspomaganie diagnozy chorób.
  • Pomoc w wyborze optymalnego leczenia.
  • Kontrola stanu zdrowia w trakcie choroby.
  • Wykrywanie chorób zakaźnych.
  • Badanie poziomu hormonów w organizmie.
  • Badanie stanu składników mineralnych i witamin w organizmie.
Przeciwwskazania
W Centrum Intermed każdy Pacjent nie pozostaje bez opieki, a lekarze podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu, analizują indywidualnie stan zdrowia Pacjenta. Poniższe przeciwwskazania mają charakter ogólny i nie są dostosowane indywidualne do danego Pacjenta.
  • Brak zgody Pacjenta na pobranie.
Najczęstsze powikłania
W Centrum Intermed z największą uważnością wykonujemy zabiegi chirurgiczne. Ponieważ jednak każdy organizm jest inny i inaczej reaguje, mogą pojawić się powikłania.
  • Siniaczek.
Tatiana Kołodziej
Koordynator Bloku Operacyjnego

Tatiana Kołodziej związana jest z ortopedią i chirurgią ręki ponad 20 lat. Niezwykle ...

Więcej
Beata Szpak
Pielęgniarka Koordynator

Beata Szpak jest pielęgniarką dyplomowaną ze specjalizacją w zakresie Pielęgniarstwa ...

Więcej
Cena
Badania laboratoryjne już od 11 zł

Główne zalecenia przed

W zależności od typu pobieranej próbki zalecenia wyglądają inaczej. Zapytaj swojego lekarza prowadzącego o dokładne wskazówki. Przed pobraniem krwi, pamiętaj napij się dużo wody.

Główne zalecenia po

Nie ma specjalnych zaleceń po pobraniu materiału do badań. W przypadku badań z krwi, uciskamy miejsce pobrania przy wyprostowanej dłoni. Do 24h dbamy o higienę wkucia.

Lokalizacja

Zabierzów, ul. Krakowska 317

Bezpieczeństwo i jakość

Centrum Intermed to innowacyjne centrum medyczne, w którym poziom opieki zdrowotnej spotyka się z indywidualnym, serdecznym i empatycznym podejściem do każdego pacjenta. Bezpieczeństwo zapewnia wykwalifikowany zespół medyczny, wewnętrzne procedury oraz wysokiej klasy sale: operacyjna i zabiegowa.

Prosimy zauważyć, że dla maksymalnego bezpieczeństwa i najlepszych efektów, najważniejsza dla Pacjenta jest zawsze wizyta lekarska. Prezentowany opis ma charakter ogólny i nie jest dostosowany indywidualnie do Pacjenta. Nie stanowi również wiążącej informacji medycznej.

Jak przygotować się do pobrania krwi?

Przed pobraniem krwi zazwyczaj należy być na czczo przez co najmniej 10-12 godzin i unikać picia alkoholu, palenia papierosów oraz spożywania ciężkostrawnych pokarmów lub cukrów w nadmiarze.

Czy pobranie krwi jest bolesne?

Pobranie krwi zazwyczaj nie jest bardzo bolesne. Można odczuć lekkie ukłucie, ale trwa to tylko przez krótki moment. W Centrum Intermed pobierają krew bardzo doświadczone pielęgniarki, a odczucie bólu to sprawa bardzo indywidualna.

Czy można coś jeść przed pobraniem krwi?

Nie, przed pobraniem krwi należy być na czczo przez co najmniej 10-12 godzin.

Czy można pić wodę przed pobraniem krwi?

Przed pobraniem warto wypić niewielką ilość wody ( max. 1 szklanka).

Jak długo trwa pobranie krwi?

Pobranie krwi trwa zwykle tylko kilka minut.

Czy można zrobić badanie krwi w dowolnym czasie dnia?

Nie, w zależności od badania, pobranie krwi może wymagać specjalnej pory dnia.

Jak prawidłowo pobrać próbkę moczu?

Pobieranie próbki moczu polega na zbieraniu środkowej części strumienia moczu w jałowy pojemnik z apteki. Należy dokładnie umyć ręce przed pobraniem próbki.

Jak prawidłowo pobrać próbkę kału?

Pobieranie próbki kału polega na zbieraniu małej próbki kału w jałowy pojemniku przy pomocy dołączonej do niego łopatki. Należy dokładnie umyć ręce przed i po pobraniu próbki.

Jak przygotować się do pobrania próbki kału?

Pobranie nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy wcześniej zaopatrzyć się w jałowy pojemnik z apteki.

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej

Jeśli naprawdę chcesz zadbać w najlepszy możliwy sposób o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, nie wahaj się ani chwili dłużej - napisz, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście w naszych Centrach w Krakowie i Zabierzowie.

Zabierzów