Menu

Badanie USG endokrynologiczne to jedno z najczęściej wykonywanych badań w dziedzinie endokrynologii. Pozwala, w połączeniu z wynikami badań laboratoryjnych, na postawienie odpowiedniej diagnozy i dobór odpowiedniego leczenia. Jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Podczas badania ultrasonograficznego lekarz przykłada do skóry pacjenta głowicę USG z nałożonym wcześniej żelem ułatwiającym transmisję fali dźwiękowej. Fale wysłane przez głowicę, odbijają się od wewnętrznych struktur ciała, a następnie, w wyniku pracy specjalnego odbiornika, tworzą obraz na monitorze. Badanie trwa zwykle kilka minut i nie wymaga przygotowania pacjenta.

Wykonanie USG endokrynologicznego jest szczególnie przydatne w diagnostyce chorób tarczycy, takich jak choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa czy raki tarczycy. Jest także stosowane w diagnozowaniu chorób przytarczyc, guzów jajników czy torbieli jajników.

Badanie to jest zalecane w przypadku wystąpienia objawów mogących świadczyć o chorobach wyżej wymienionych narządów, a także w przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas badania fizykalnego czy w badaniach laboratoryjnych.

Badanie USG endokrynologiczne jest niezwykle skuteczną metodą diagnostyczną, umożliwiającą szybką i dokładną diagnozę niektórych chorób endokrynologicznych. Dzięki temu pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz szybkie poprawienie stanu zdrowia pacjenta.

Zalety
 • Badanie nieinwazyjne i bezbolesne.
 • Umożliwia precyzyjną diagnozę chorób tarczycy, przytarczyc czy jajników.
 • Zwykle trwa kilka minut.
 • Lekarze z wieloletnim doświadczeniem.
 • Indywidualne podejście do pacjenta.
 • Profesjonalna opieka medyczna.
Efekty
 • Wczesne wykrycie nieprawidłowości w budowie tarczycy.
 • Często pozwala na ustalenie przyczyny dolegliwości.
 • Pozwala na wdrożenie leczenia dostosowanego do każdego przypadku z osobna.
 • Wynik od razu po badaniu .
Wskazania
 • Nieregularne cykle miesiączkowe u kobiet.
 • Guz lub obrzęk tarczycy.
 • Wole tarczycy.
 • Badania kontrolne u osób po usunięciu guzów tarczycy.
 • Wysoki poziom hormonów tarczycy lub przytarczyc we krwi.
 • Badanie palpacyjne wykazało nieprawidłowości.
 • Objawy chorób tarczycy, takie jak zmiany masy ciała, osłabienie, problemy z koncentracją, depresja, problemy z płodnością itp.
Przeciwwskazania
W Centrum Intermed każdy Pacjent nie pozostaje bez opieki, a lekarze podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu, analizują indywidualnie stan zdrowia Pacjenta. Poniższe przeciwwskazania mają charakter ogólny i nie są dostosowane indywidualne do danego Pacjenta.
 • Brak zgody Pacjenta.
 • Zakażenie bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze w obrębie miejsca badanego.
lek. Agnieszka Makowska-Mietła
Specjalista endokrynologii

Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz endokrynologii. Członek Polskiego ...

Więcej
Cena
Wizyta endokrynologiczna wraz z USG - dorośli - lek. Agnieszka Makowska-Mietła 250 zł
Badanie USG endokrynologiczne 200 zł

Główne zalecenia przed

Brak specjalnych zaleceń przed badaniem. Prosimy o przyniesienie wyników wcześniejszych badań, jeśli takie były przeprowadzane.

Lokalizacja

Kraków, ul. Rydlówka 44

Bezpieczeństwo i jakość

Centrum Intermed to innowacyjne centrum medyczne, w którym poziom opieki zdrowotnej spotyka się z indywidualnym, serdecznym i empatycznym podejściem do każdego pacjenta. Bezpieczeństwo zapewnia wykwalifikowany zespół medyczny, wewnętrzne procedury oraz wysokiej klasy sale: operacyjna i zabiegowa.

Prosimy zauważyć, że dla maksymalnego bezpieczeństwa i najlepszych efektów, najważniejsza dla Pacjenta jest zawsze wizyta lekarska. Prezentowany opis ma charakter ogólny i nie jest dostosowany indywidualnie do Pacjenta. Nie stanowi również wiążącej informacji medycznej.

Jak działa badanie USG?

Fale dźwiękowe wysłane przez głowicę, odbijają się od wewnętrznych struktur ciała, a następnie, w wyniku pracy specjalnego odbiornika, tworzą obraz na monitorze.

Czy badanie USG jest bezpieczne?

Tak, badanie USG jest w pełni bezpieczne i nie wywołuje żadnych działań niepożądanych.

Czy fale dźwiękowe z USG wpływają negatywnie na ciało człowieka?

Nie, fale te nie powodują żadnych zmian w ciele.

Jak długo trwa badanie USG endokrynologiczne?

Zazwyczaj badanie trwa kilka minut.

Czy muszę się jakoś specjalnie przygotować do badania USG endokrynologicznego?

Nie, nie ma potrzeby specjalnego przygotowania przed badaniem. Prosimy jedynie o przyniesienie wyników wcześniejszych badań, jeśli takie były wykonywane.

Czy w trakcie badania USG muszę zdjąć całą odzież?

Nie, konieczne będzie zdjęcie tylko odzież i biżuterii z obszaru badanego miejsca.

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej

Jeśli naprawdę chcesz zadbać w najlepszy możliwy sposób o swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie, nie wahaj się ani chwili dłużej - napisz, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście w naszych Centrach w Krakowie i Zabierzowie.

Kraków