Zespół cieśni kanału nadgarstka to choroba, która wiąże się z uciskiem na nerw pośrodkowy znajdujący się w tejże strukturze. Jest to dość powszechne schorzenie pojawiające się głównie u osób wykonujących powtarzalne ruchy dłońmi np. z sektora księgowego, IT czy muzycznego. Czynnikiem ryzyka jest również wiek – wraz z jego wzrostem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.
Zespół cieśni kanału nadgarstka objawia się m.in. silnym bólem i mrowieniem w dłoni, co utrudnia pracowanie, jak i wykonywanie codziennych czynności. Do częstych dolegliwości należą również: trudność w trzymaniu przedmiotów i osłabienie siły mięśniowej.
Leczenie tego zespołu jest możliwe na wiele sposobów, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W łagodniejszych przypadkach używane jest leczenie zachowawcze, takie jak ćwiczenia fizjoterapeutyczne czy zastrzyki steroidowe. Przy braku odpowiedzi na powyższe metody konieczne może być wykonanie zabiegu operacyjnego. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja chirurga ręki kwalifikująca do zabiegu oraz konsultacja anestezjologiczna.
Zabieg polega on na przecięciu powięzi, która otacza nerw pośrodkowy, dzięki czemu usuwany jest ucisk odpowiadający za powyższe dolegliwości. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny.
Po zabiegu konieczne jest stosowanie ortezy, która zabezpieczy rękę przed uszkodzeniem i umożliwi prawidłowe gojenie się tkanek. Ważne jest unikanie dużego obciążenia ręki, natomiast po paru dniach będzie zazwyczaj możliwy powrót do codziennych czynności. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych należy zażyć odpowiednie leki przepisane przez lekarza.