Menu

Okulistyka, znana również jako oftalmologia, to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem schorzeniom związanym ze wzrokiem i narządem wzroku. Specjaliści w dziedzinie okulistyki, czyli okuliści lub oftalmolodzy, zajmują się szerokim zakresem problemów zdrowotnych dotyczących oczu, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Oto kilka kluczowych obszarów związanych z okulistyką w Centrum Intermed:

  1. Badania wzroku i diagnoza: Okuliści przeprowadzają różnorodne testy i badania w celu oceny zdolności wzrokowych pacjentów. Należą do nich badania ostrości wzroku, pomiar refrakcji (określenie wady wzroku), badanie dna oka, pole widzenia, oraz badania związane z zdolnością widzenia w trzech wymiarach.
  2. Korekcja wad wzroku: Okuliści zajmują się przepisaniem korekcji optycznych, takich jak okulary lub soczewki kontaktowe, w celu poprawy ostrości wzroku u osób z wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia.
  3. Zabiegi chirurgiczne: W ramach okulistyki przeprowadza się różnorodne procedury chirurgiczne mające na celu poprawę wzroku. Przykłady to:
  4. Leczenie schorzeń oczu: Okuliści diagnozują i leczą różnego rodzaju schorzenia oczu, takie jak zapalenia spojówek, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, zespół suchego oka oraz infekcje oczu.
  5. Pediatria okulistyczna: Specjaliści w tej dziedzinie zajmują się diagnozowaniem i leczeniem problemów wzrokowych u dzieci od 6 roku życia, włącznie z wadami wzroku, schorzeniami oczu oraz wczesną diagnozą i leczeniem schorzeń rozwojowych.
  6. Badania profilaktyczne i edukacja: Okuliści zachęcają do regularnych badań profilaktycznych w celu wczesnego wykrycia problemów wzrokowych oraz promują świadomość dotyczącą dbania o zdrowie oczu.
  7. Tomografia komputerowa oka: optyczna koherentna tomografia oka OCT

Okulistyka jest kluczowym obszarem medycyny, ponieważ zdrowie wzroku ma ogromne znaczenie dla jakości życia ludzi. Regularne badania okulistyczne są istotne w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu potencjalnych problemów, co może przyczynić się do zachowania zdrowego i aktywnego stylu życia.