dr n. med. Mariusz Bonczar
SPECJALISTA ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII - Chirurg ręki
Ukończył studia w roku 1988 na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Niemal całe swoje życie zawodowe związał z chirurgią ręki i kończyny górnej. Praca w „zespole ostrej ręki” na oddziale Chirurgii Dziecięcej Polsko-Amerykańskiego Szpitala w Prokocimiu w Krakowie była początkiem zainteresowania tą dziedziną medycyny. Po zdaniu specjalizacji z chirurgii ogólnej wyjechał na szkolenie z zakresu chirurgii ręki do Instytutu Kleinerta w Louisville w USA, gdzie pracował przez dwa lata. W tym czasie, oprócz intensywnego szkolenia, pisał pierwsze prace naukowe. Po powrocie do Polski w roku 1996 obronił doktorat i zdał, jako pierwszy Polak, europejską specjalizację z chirurgii ręki w Paryżu, stając się specjalistą w tej dziedzinie, rozpoznawanym w Europie. Od roku 1997 był członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki ( PTChR), będąc przez 20 lat delegatem PTChR w Europejskiej Federacji Towarzystw Chirurgii Ręki (FESSH). W roku 2017 został Prezesem PTChR, pełniąc tę funkcję przez okres dwóch lat. Przez ponad 10 lat był członkiem Komitetu ds. Specjalizacji z Chirurgii Ręki FESSH, pełniąc jednocześnie rolę egzaminatora europejskiej specjalizacji z chirurgii ręki. Swoją wiedzą dzielił się z innymi, będąc zaangażowany w szkolenia młodych lekarzy. Od roku 1997 do chwili obecnej prowadzi kursy technik operacyjnych, organizowanych w Polsce i innych krajach. Był aktywnym wykładowcą w Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Słowacji, w Czechach, Słowenii, na Węgrzech, w Turcji, Grecji, Indiach, a na wielu z nich pełnił rolę przewodniczącego. Od roku 2009 pracuje w Centrum Medycznym Intermed, którego jest współwłaścielem.
Doktor konsultuje i operuje swoich Pacjentów w Centrum Medycznym Intermed w Zabierzowie.
Łokieć tenisisty
Schorzenie zwane łokciem tenisisty powstaje najczęściej, jako wynik przeciążenia przyczepów po aktywnościach fizycznych – sportowych, na siłowni, podczas wytężonej pracy fizycznej, noszeniu zakupów, pracach ogrodowych itp.
Zabiegi z zastosowaniem śruby kompresyjnej Herberta, złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka
Zabiegi z zastosowaniem śruby kompresyjnej Herberta są stosowane w ortopedii do leczenia złamań i uszkodzeń kości i stawów, zwłaszcza w obszarze nadgarstka. Kość łódeczkowata, będąca jednym z małych kości nadgarstka, może ulec złamaniu w wyniku urazu, upadku lub nadmiernego obciążenia.
Konsultacje chirurgii ręki
Chirurgia ręki to nieoceniona specjalizacja medyczna, która pozwala na leczenie różnego rodzaju schorzeń i urazów kończyny górnej. Dzięki konsultacji z doświadczonym lekarzem, Pacjenci mają szansę na szybkie i skuteczne rozwiązanie swoich problemów.
Leczenie uszkodzeń i chorób ścięgien
Ścięgna to kluczowy element układu mięśniowo-szkieletowego. Ich uszkodzenie może skutkować poważnymi konsekwencjami, dlatego warto dbać o ich profilaktykę i w razie niepokojących objawów udać się na wizytę u lekarza.
Palce trzaskające
Palce trzaskające to uciążliwe schorzenie, które może wpłynąć negatywnie na codzienne czynności, poprzez ograniczenie ruchomości palców, czy ból. W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przyniesie zamierzonych efektów, warto rozważyć leczenie operacyjne.
Artrodeza międzypaliczkowa
Zwyrodnienia stawów międzypaliczkowych to uciążliwa przypadłość objawiająca się bólem i ograniczoną ruchomością palcami. Artrodeza międzypaliczkowa pomaga poradzić sobie z tym schorzeniem.
Rekonstrukcja stawu rzekomego kości łódeczkowatej
Staw rzekomy powstający najczęściej na podłożu nieprawidłowo zagojonego złamania to schorzenie, które poprzez występujący ból i zaburzenia ruchomości dłoni, może znaczenie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Metodą leczenia tej dolegliwości jest rekonstrukcja uszkodzonej kości łódeczkowatej.
Korekcja przykurczu Dupuytrena
Przykurcz Dupuytrena to schorzenie objawiające się zrostami tkanki łącznej w obrębie dłoni, które wywołują ból i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Operacyjna ich korekcja jest szansą na zmniejszenie dokuczliwych dolegliwości.
Zespół cieśni kanału nadgarstka
Praca przy komputerze (jak i inne powtarzalne aktywności dłonią) może prowadzić do uciskania na nerw pośrodkowy, a w konsekwencji do bólu i nieprzyjemnego mrowienia. Przypadłość ta, choć znacząco może zmniejszać komfort życia, może być skutecznie leczona na wiele sposobów.
Artroskopia nadgarstka
Artroskopia nadgarstka to skuteczna metoda operacyjnego leczenia schorzeń stawu nadgarstkowego, które mogą powodować ból, sztywność stawu i utrudnienia w codziennych czynnościach.