Badanie OCT

OCT
OCT czyli Optyczna Koherentna Tomografia, jest jedną z najnowocześniejszych metod obrazowania i diagnostyki chorób oczu. Dzięki wykorzystaniu koherentnej wiązki światła, uzyskiwany jest obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości. Jednocześnie badanie jest całkowicie bezinwazyjne, niebolesne i może być wielokrotnie bezpiecznie powtarzane.
Kto powinien wykonać badanie OCT?
Badanie OCT należy wykonać przy diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób. Do najczęstszych należą:
- AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
- cukrzyca
- dystrofie plamki
- otwór w plamce
- błona nasiatkówkowa
- obrzęk plamki
- czerniak gałki ocznej
- znamię naczyniówki
- Jaskra
- neuropatie nerwu wzrokowego
OCT jest badaniem niezwykle precyzyjnym. Dzięki dokładnemu skanowaniu poszczególnych obszarów, pozwala na wykrycie zmian chorobowych, często niewidocznych jeszcze w standardowym badaniu okulistycznym.
Jak przygotować się do badania?
Przed badaniem aplikowane są krople powodujące poszerzenie źrenic. Powodują one pogorszenie, rozmazanie widzenia i światłowstręt utrzymujące się do kilku godzin po badaniu- nie należy więc w tym okresie prowadzić samochodu.
Czy badanie OCT jest bezpieczne?
Badanie OCT jest metodą całkowicie bezinwazyjną, a więc i bezpieczną. Nie ma żadnych przeciwskazań do wielokrotnego powtarzania badania; można je również wykonywać u dzieci i kobiet w ciąży.
Angio OCT
Angio OCT to najnowsza nieinwazyjna metoda obrazowania mikrokrążenia w siatkówce, choriokapilarach oraz w naczyniówce. W przeciwieństwie do innych metod obrazowania przepływu w naczyniach, takich jak angiografia fluoreceinowa i indocyjaninowa, angio OCT nie wymaga dożylnego podania kontrastu, co czyni tą metodę bezpieczną i nieinwazyjną.
Kto powinien wykonać badanie angio OCT?
Badanie angio OCT należy wykonać przy diagnozowaniu i leczeniu m.in.:
- AMD i inne choroby plamki
- cukrzyca
- teleangiektazje plamki
- zamknięcie naczyń siatkówki
- jaskra i inne choroby nerwu wzrokowego
Jak przygotować się do badania?
Przed badaniem, w gabinecie okulistycznym, aplikowane są krople powodujące poszerzenie źrenic. Powodują one pogorszenie, rozmazanie widzenia i światłowstręt utrzymujące się do kilku godzin po badaniu- nie należy więc w tym okresie prowadzić samochodu.
Czy badanie angio OCT jest bezpieczne?
Badanie angio OCT nie wymaga podania dożylnego kontrastu, jest metodą całkowicie bezinwazyjną, a więc i bezpieczną. Nie ma żadnych przeciwskazań do wielokrotnego powtarzania badania; można je również wykonywać u dzieci i kobiet w ciąży.