Przygotowanie do badania

Od prawidłowego przygotowania do badania zależy jego wynik. Dlatego poniżej prezentujemy podstawowe informacje, jak przygotować się do badania. Pełną informację Pacjenci Centrum Medycznego INTERMED uzyskują w trakcie konsultacji z lekarzem lub podczas kontaktu z przeszkolonym personelem Rejestracji.

 

Pobranie próbki krwi - Pacjent musi być na czczo, najlepiej 12 godzin po ostatnim posiłku. Spożycie posiłku przed badaniem może zafałszować wyniki badania. Może np. wykazać wysokie poziomy glukozy (budzące podejrzenie cukrzycy) u osoby zupełnie zdrowej, będącej jednakże po posiłku w chwili pobierania krwi. Przed badaniem należy lekarzowi lub pielęgniarce powiedzieć o przyjmowanych lekach, a także o ewentualnych zakażeniach (WZW, HIV, itp.)

Pobranie próbki moczu - Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który można otrzymać w aptece lub gabinecie zabiegowym. Pojemnik należy opisać swoim imienien i nazwiskiem. Uwaga - w przypadku badania posiewu moczu stosujemy specjalny pojemnik przeznaczony do tego badania. Pojemnik powinien być jałowy, otwarty bezpośrednio przed użyciem. Mocz należy pobrać rano. O ile lekarz nie zaleci inaczej, mocz powinien pochodzić ze środkowego strumienia (należy oddać pierwszą porcję moczu do toalety, zaś kolejną oddać do pojemnika). Pobrany materiał powinien być dostarczony do gabinetu zabiegowego w ciągu maksymalnie 2 godzin, o ile jest przechowywany w chłodnym miejscu.

USG  - to bezinwazyjne badanie, nie wymagające w większości specjalnego przygotowania. Najlepszy i najprostszy sposób przygotowania się do badania USG jamy brzusznej, a także oceny pęcherza moczowego jest zgłoszenie się na czczo, najlepiej 6 godzin po ostatnim posiłku (bez picia, jedzenia, palenia i żucia gumy), ale z wypełnionym pęcherzem, nie koniecznie maksymalnie. Na badanie należy zabrać ze sobą dotychczasowe dokumenty medyczne: karty informacyjne, wyniki badań usg, rtg, cytologiczne, histopatologiczne wyniki biopsji i inne.

EMG - Badanie elektromiograficzne opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni. Czynność ta związana jest ze zdolnością przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki. Wskutek nierównomiernego rozmieszczenia jonów sodu i potasu w obrębie komórki mięśniowej - dochodzi do polaryzacji ładunku elektrycznego wnętrza komórki w stosunku do błony komórkowej. Potencjał polaryzacji, wynoszący w spoczynku około 80 mV, ulega zmianom w zależności od stanu czynnościowego mięśnia. Przy pomocy elektromiografów z użyciem elektrod igłowych rejestrowane są zmienne bioprądy z mięśni w spoczynku i podczas wysiłku.

 

• Rano w dniu badania należy dokładnie umyć badaną część ciała wodą z mydłem.
• Nie należy używać kremów, maści lub balsamów na skórę w obszarze, który ma być badany.
• W okresie zimowym przed badaniem konieczne jest ogrzanie badanej kończyny

Leki
• Pacjenci zażywający doustne antykoagulany (np. acenokumarol) powinni pod kontrolą i za zgodą lekarza prowadzącego na 3 dni przed badaniem przejść na stosowanie heparyny drobnocząsteczkowej.
• Stosowanie aspiryny nie jest przeciwwskazaniem do badania.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
• Należy poinformować o przyjmowanych lekach (szczególnie lekach przeciwkrzepliwych oraz wydłużających czas krwawienia) oraz obecnych chorobach.

Podczas badania poinformuj o
• Nagłych dolegliwościach.

Przeciwwskazania
• Elektryczny rozrusznik serca. W przypadku niektórych rozruszników badanie jest możliwe, jednak wymagana jest pisemna zgoda prowadzącego kardiologa na badanie.

• Elementy metalowe w sercu (np. sztuczna zastawka) lub w badanej okolicy ciała. Dopuszczalne są elementy tytanowe.

• Niektóre leki przeciwzakrzepowe,

W razie wątpliwości prosimy o kontakt z recepcją 799-25-25-25
 

 


Leczyliśmy

Opiekujemy się najlepszymi sportowcami

Nasi Pacjenci to osoby potrzebujące szybkiej i skutecznej pomocy. Możemy się także pochwalić tym, że sprawujemy opiekę medyczną nad ......

czytaj wiecej...

Aktualności

30.03.2018 Wielki Piątek - nieczynne

30.03.2018 Wielki Piątek - nieczynne

czytaj wiecej...

Kontakt

Centrum Medyczne INTERMED

ul. Rydlówka 44/LU6, Kraków, Ruczaj

Rejestracja

Tel.: 12 267 05 89

Fax: 12 267 05 81

Kom.: +48 799 25 25 25

Kom.: +48 662 18 66 04

Godziny otwarcia

pon - pt: 08:00 - 19:00

sobota: 08:00 - 14:00