Poradnia leczenia boreliozy

Poradnia Leczenia BoreliozyKleszcze przenoszą boreliozę
Centrum Medyczne INTERMED

Specjalista udzielający porad i konsultacji:

Od 01.05.2017 cena pierwszej wizyty: 300 PLN
Cena kolejnej wizyty: 200 PLN

KONSULTACJE TYLKO PRYWATNE - NIE PRZUJMUJEMY W RAMACH FIRM UBEZPIECZENIOWYCH ALIIANZ, PZU, INTERPOLSKA, MEDICOVER, SIGNAL IDUNA ITP.

W Centrum Medycznym INTERMED realizujemy pełny zakres badań analitycznych związanych z diagnozowaniem i leczeniem boreliozy.
 

Informacje o chorobie
Borelioza jest wielonarządową chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorfieri przenoszonych na człowieka przez kleszcze. Bakterie te przenoszone są ze śliną kleszczy podczas ukąszenia, tak więc najlepszą profilaktyką będzie unikanie samego ukąszenia, co możemy zrobić poprzez noszenie ubiorów ukrywających szczelnie ciało, stosowanie skutecznych środków odstraszających kleszcze (zawierających substancję DEET) oraz każdorazowe sprawdzanie ciała po pobycie w lesie.

Usuwanie kleszcza
Jeśli pomimo zachowania należytych środków ostrożności ulegniemy ukąszeniu, w pierwszej kolejności należy bezwzględnie usunąć kleszcza. Do przeniesienia się bakterii wystarczy kilka minut, jednak szybkie usunięcie kleszcza zmniejsza kilkakrotnie ryzyko zachorowania. Usuwając kleszcza z ciała należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Nie wolno kręcić kleszczem, smarować masłem, zgniatać, wyciskać ani wyciągać go palcami - takie postępowanie zwiększa ryzyko infekcji. Aby wyciągnąć kleszcza należy go ująć przy pomocy pensety i wyciągnąć, dbając o to, aby żaden fragment ciała pasożyta nie pozostał w ranie. Ranę należy przemyć spirytusem i przez okres kilku tygodniu uważnie obserwować. Nie każde ukąszenie kleszcza kończy się zakażeniem, jednak w miejscu ukąszenia pojawi się zaczerwienienie lub charakterystyczny rumień należy pilnie udać się do lekarza.

Rozpoznanie
Postawienie przez lekarza trafnej diagnozy we wczesnych przypadkach jest proste, tylko wtedy gdy ukąszenie kleszcza zostało zauważone oraz pojawił się rumień - zmiana na skórze, charakteryzująca się regularnym kształtem koła, która rozrasta się w dłuższym okresie czasu, po czym blednie od środka i znika. Niestety może zdarzyć się tak, że rumień się nie pojawi lub też nie zostanie zauważony. Wówczas jednoznaczne stwierdzenie, że chodzi o zakażenia boreliozą jest trudne i opiera się na dokładnie zebranym wywiadzie pozwalającym ocenić ryzyko zakażenia, obrazie klinicznym oraz przeprowadzonych badaniach diagnostycznych.

Leczenie
Przebieg leczenia jest trudny do określenia, gdyż typowe i standardowe dawki antybiotyków okazują się często nieskuteczne. Konieczne są wówczas dłuższe, często nawet wielomiesięczne czy też kilkuletnie kuracje wieloma antybiotykami. Dlatego też, doświadczenie lekarza prowadzącego ma bardzo duże znaczenie. Do lek. med Andrzeja Gliwy, pracującego w Poradni Leczenia Boreliozy INTERMED najczęściej trafiają osoby z podejrzeniem wystąpienia boreliozy lub te, które w niedługim okresie czasu miały kontakt z kleszczem i chcą się upewnić, czy nie doszło do zakażenia. Doktor Andrzej Gliwa posiada wieloletnie doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu boreliozy, w oparciu o zalecenia amerykańskich towarzystw ILADS (International Lyme And Associated Diseases Society) czy też IDSA (Infectious Diseases Society in America).

W Poradni Leczenia Borezliozy INTERMED zapewniamy pełną diagnostykę boreliozy i chorób odkleszczowych, z możliwością wykonania specjalistycznych badań.
 


Leczyliśmy

Opiekujemy się najlepszymi sportowcami

Nasi Pacjenci to osoby potrzebujące szybkiej i skutecznej pomocy. Możemy się także pochwalić tym, że sprawujemy opiekę medyczną nad ......

czytaj wiecej...

Aktualności

30.03.2018 Wielki Piątek - nieczynne

30.03.2018 Wielki Piątek - nieczynne

czytaj wiecej...

Kontakt

Centrum Medyczne INTERMED

ul. Rydlówka 44/LU6, Kraków, Ruczaj

Rejestracja

Tel.: 12 267 05 89

Fax: 12 267 05 81

Kom.: +48 799 25 25 25

Kom.: +48 662 18 66 04

Godziny otwarcia

pon - pt: 08:00 - 19:00

sobota: 08:00 - 14:00